• 2017-10-10

Found footage: ożywianie archiwów

Against Gravity i Fundacja Okonakino zapraszają na cykl projekcji niepokazywanych dotąd w Polsce, docenionych zagranicznych filmów found footage, czyli takich które powstały w procesie montażu archiwalnych filmów i zdjęć, i odpowiadających im polskich filmów ożywiających archiwa. W programie dyskusje polskimi reżyserami, artystami i krytykami sztuki oraz warsztaty montażowe, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage.

Found footage: ożywianie archiwów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Found footage: ożywianie archiwów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Organizatorzy pokażą je w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie Entuzjaści Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.

Integralną częścią projektu są dyskusje z polskimi artystami, których prace prezentujemy, oraz teoretykami i kuratorami. Pozwolą one zrozumieć, na czym polega found footage – technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu „obrazów znalezionych”, prowadząca do rekontekstualizacji gotowego materiału filmowego. Przybliżą rolę dzieł found footage, często ujawniających sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów, w tworzeniu współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych.

Organizatorzy zadadzą pytanie o zmieniający się kształt współczesnych archiwów i zwiększającą się rolę prywatnych, amatorskich filmów w nich gromadzonych i wykorzystywanych przez twórców w projektach artystycznych. W dyskusjach wezmą udział Jakub Mikurda, Małgorzata Radkiewicz, Dagmara Rode i Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach projektu.

Projekcje zagranicznych i polskich filmów found footage oraz dyskusje odbędą się w weekend 14–15 października na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

W drugi weekend trwania projektu 21–22 października także na na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wybrzeże Kościuszkowskie 37) odbędą się warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy montażowe z wykorzystaniem archiwalnych materiałów filmowych. Uzupełnieniem projektu jest Home Movie Day – wydarzenie poświęcone kinu amatorskiemu rejestrowanemu na wąskich taśmach. Zaproszone są szczególnie osoby, które posiadają amatorskie filmy na taśmach 8 mm, SUPER 8 mm i 16 mm. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać.

Found footage: ożywianie archiwów
14 i 15 października, 21 i 22 października 2017 roku
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dodaj komentarz