Wzrost popularności kurierów

Jeszcze kilkanaście lat temu przesyłki kurierskie były zarezerwowane dla większych odbiorców. Nie dość, że były drogie w stosunku do usług poczty, to w dodatku firmy kurierskie zazwyczaj nawet nie zajmowały się paczkami od klientów indywidualnych. Sytuacja ta jednak zaczęła się zmieniać, szczególnie po upowszechnieniu się zakupów internetowych.

Fotografia na licencj CC0 (źródło: PixaBay)

Fotografia na licencj CC0 (źródło: PixaBay)

Na rosnącą popularność przesyłek kurierskich składa się wiele czynników – przede wszystkim krótki czas dostawy (w przypadku większości przesyłek jest to jeden dzień – korzystając z usług poczty, szansa na taki czas doręczenia istnieje wyłącznie w bardzo nielicznych przypadkach). Bardzo istotną kwestią jest też cena, która – niegdyś działająca na niekorzyść kurierów – obecnie niemal zrównała rynek usług kurierskich i pocztowych. Czy oznacza to, że kurier jest już opcją korzystniejszą niż przesłanie paczki pocztą, szczególnie większej? Jak wygląda dziś sytuacja?

Statystyki mówią jasno

Opublikowany w czerwcu 2016 roku raport firmy PWC pt. Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich… prognozował wzrost wartości tego rynku na około 11% w skali roku (w latach 2016–2018). Przyrost istotnie okazał się bardzo duży – w roku 2011 przesłaliśmy za pośrednictwem usług kurierskich „zaledwie” 192 miliony przesyłek krajowych i 7 milionów zagranicznych. Prognoza na rok 2018 to aż 421 milionów przesyłek krajowych (ponad dwukrotny wzrost!) oraz 18,3 miliona przesyłek zagranicznych.

Tak znaczące upowszechnienie się usług kurierskich z pewnością przekłada się pozytywnie na konkurencyjność poszczególnych firm. W walce o klienta oferują one coraz korzystniejsze warunki i niższe ceny, a my możemy wybierać zarówno spośród dużych korporacji, jak i mniejszych firm.

Taka sytuacja jest niezwykle pożądana zwłaszcza w przypadku wysyłania paczek zagranicznych, przykładowo do Anglii. Koszt nadania kilkukilogramowej paczki na poczcie jest średnio nawet dwukrotnie wyższy niż wysłanie tej samej przesyłki za pośrednictwem kuriera, na przykład z wykorzystaniem usług firmy Euro-paka.pl.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Znacznie szybszy czas dostawy oraz atrakcyjna cena to jednak nie jedyne zalety wynikające z wyboru kuriera. Kolejną jest fakt, że naszą przesyłką zajmuje się od początku do końca jedna firma – to ona odpowiada za doręczenie przesyłki i monitorowanie jej stanu, nawet za granicą. W efekcie daje nam to możliwość prostego śledzenia drogi paczki do Polski i kontrolowania jej statusu. W przypadku przesyłek pocztowych jest to niezwykle trudne, gdyż są one przekazywane przez kolejne urzędy krajowe; w przypadku zgubienia listu lub paczki jej odnalezienie jest więc praktycznie niemożliwe, więc o uzyskaniu odszkodowania nawet nie ma sensu wspominać. W przypadku firm kurierskich szansa na realizację tak czarnego scenariusza jest niemal zerowa.

Dodaj komentarz