Wzrost popularności kurierów

Jeszcze kilkanaście lat temu przesyłki kurierskie były zarezerwowane dla większych odbiorców. Nie dość, że były drogie w stosunku do usług poczty, to w dodatku firmy kurierskie zazwyczaj nawet nie zajmowały się paczkami od klientów indywidualnych. Sytuacja ta jednak zaczęła się zmieniać, szczególnie po upowszechnieniu się zakupów internetowych.

Fotografia na licencj CC0 (źródło: PixaBay)

Fotografia na licencj CC0 (źródło: PixaBay)

Na rosnącą popularność przesyłek kurierskich składa się wiele czynników – przede wszystkim krótki czas dostawy (w przypadku większości przesyłek jest to jeden dzień – korzystając z usług poczty, szansa na taki czas doręczenia istnieje wyłącznie w bardzo nielicznych przypadkach). Bardzo istotną kwestią jest też cena, która – niegdyś działająca na niekorzyść kurierów – obecnie niemal zrównała rynek usług kurierskich i pocztowych. Czy oznacza to, że kurier jest już opcją korzystniejszą niż przesłanie paczki pocztą, szczególnie większej? Jak wygląda dziś sytuacja?

Statystyki mówią jasno

Opublikowany w czerwcu 2016 roku raport firmy PWC pt. Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich… prognozował wzrost wartości tego rynku na około 11% w skali roku (w latach 2016–2018). Przyrost istotnie okazał się bardzo duży – w roku 2011 przesłaliśmy za pośrednictwem usług kurierskich „zaledwie” 192 miliony przesyłek krajowych i 7 milionów zagranicznych. Prognoza na rok 2018 to aż 421 milionów przesyłek krajowych (ponad dwukrotny wzrost!) oraz 18,3 miliona przesyłek zagranicznych.

Tak znaczące upowszechnienie się usług kurierskich z pewnością przekłada się pozytywnie na konkurencyjność poszczególnych firm. W walce o klienta oferują one coraz korzystniejsze warunki i niższe ceny, a my możemy wybierać zarówno spośród dużych korporacji, jak i mniejszych firm.

Taka sytuacja jest niezwykle pożądana zwłaszcza w przypadku wysyłania paczek zagranicznych, przykładowo do Anglii. Koszt nadania kilkukilogramowej paczki na poczcie jest średnio nawet dwukrotnie wyższy niż wysłanie tej samej przesyłki za pośrednictwem kuriera, na przykład z wykorzystaniem usług firmy Euro-paka.pl.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Znacznie szybszy czas dostawy oraz atrakcyjna cena to jednak nie jedyne zalety wynikające z wyboru kuriera. Kolejną jest fakt, że naszą przesyłką zajmuje się od początku do końca jedna firma – to ona odpowiada za doręczenie przesyłki i monitorowanie jej stanu, nawet za granicą. W efekcie daje nam to możliwość prostego śledzenia drogi paczki do Polski i kontrolowania jej statusu. W przypadku przesyłek pocztowych jest to niezwykle trudne, gdyż są one przekazywane przez kolejne urzędy krajowe; w przypadku zgubienia listu lub paczki jej odnalezienie jest więc praktycznie niemożliwe, więc o uzyskaniu odszkodowania nawet nie ma sensu wspominać. W przypadku firm kurierskich szansa na realizację tak czarnego scenariusza jest niemal zerowa.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR