Mediacje z medium – od klasyki do eksperymentu

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych od 10 października zaprasza na wystawę Mediacje z medium – od klasyki do eksperymentu. Na ekspozycji zaprezentowane będą prace Wojciecha Domagalskiego, Andrzeja Kaliny oraz Piotra Żaczka.

Wojciech Domagalski, z cyklu „Miejscami”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Domagalski, z cyklu „Miejscami”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wychodząc od klasycznych założeń warsztatowych każdy z artystów podąża własną ścieżką, eksperymentując z podłożem, na którym powstaje odbitka (płyta gipsowa czy tkanina w przypadku Andrzeja Kaliny), rolą matrycy w procesie kreacji (potraktowanie linoleum jak narzędzia kreującego efekty malarskie – fakturowe i kolorystyczne – w przypadku Piotra Żaczka) i wzajemnych relacji pomiędzy dwiema technikami druku płaskiego, a jednocześnie pomiędzy drukiem opartym na matrycy materialnej i jej odpowiedniku cyfrowym (wykorzystanie sitodruku do częściowego zasłonięcia obrazu wykreowanego cyfrowo w przypadku Wojciecha Domagalskiego).

Proponowana wystawa ma pokazać różnorodność i odmienność technik graficznych oraz kreatywność w ich stosowaniu. Jednocześnie każdy z artystów skupia się na innym aspekcie rzeczywistości. Andrzej Kalina poprzez swoje prace komentuje rzeczywistość, podejmując m.in. dialog z historią i sposobami jej konstruowania. Grafiki Piotra Żaczka to wyraz nadawania znaczeń podstawowym formom plastycznym: znakowi, kolorowi i fakturze.

Natomiast Wojciech Domagalski koncentruje się na badaniu problemu miejsca: jego obecności i nieobecności. Elementem jednoczącym te trzy artystyczne osobowości jest twórcze, specyficzne, autorskie podejście do pojęcia matrycy i odbitki. Wystawa zaprezentuje gipsografie i obiekty graficzne Andrzeja Kaliny, linoryty barwne Piotra Żaczka oraz serigrafie łączone z drukiem cyfrowym Wojciecha Domagalskiego.

Mediacje z medium – od klasyki do eksperymentu
Od 11 do 31 października 2017 roku
Wernisaż: 10 października 2017 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie

Dodaj komentarz