Miasto przyszłości i trendy kolorystyczne na Łódź Design Festival

Wczoraj zakończył się Łódź Design Festival, podczas którego między innymi przedstawiciele uznanych pracowni architektonicznych zebrali się, by zdiagnozować najważniejsze problemy, z którymi musi się zmierzyć branża projektowa.

Łódź Design Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łódź Design Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czwartkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele pracowni z Grupy Centrala, HS99, Architecture Snob, Ugo Architecture, Ultra Architects, WWAA. Prowadzone dyskusje w dużej mierze skupiały się wokół aktualnych problemów, a także na prezentacji projektów i realizacji obecnych na Archibloku pracowni. Małgorzata Kuciewicz z Grupa Centrala podkreślała jak ważne jest wykorzystywanie już powstałej tkanki miejskiej, a nie budowanie kolejnych budynków. Natomiast Natalia Paszkowska z WWAA wskazywała na konieczność zmiany w strukturze miejskiej w związku ze stale rosnącą liczbą ludności miast.

Najnowsze dane wskazują, że w 2050 roku w miastach będzie mieszkać nawet 75% ludności. Zatem przestrzeń do życia i dostępne zasoby stale się kurczą, dlatego to dobry czas, by nauczyć się nimi dzielić. Jak? Dobrym rozwiązaniem są właśnie aplikacje, które uczą „współdzielenia”, Blablacar lub Airbnb – mówi Natalia Paszkowska z pracowni WWAA.

Nie zabrakło również rozmów o najważniejszych trendach kolorystycznych. Już po raz 15 Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel we współpracy z ekspertami opracowało Kolor Roku 2018. Podczas wykładu Heleen van Gent, Dyrektor Artystyczna Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel ogłosiła, że jest nim różowy brąz – czyli subtelny i ciepły odcień różu, który nawiązuje do natury, drewna i domowego ogniska.

Nasze życie stale wymaga podejmowania trudnych decyzji, dlatego też wybór koloru powinien być prosty. Nasz dom oraz miejsce pracy powinny stać się przestrzenią relaksu, w której czujemy się bezpiecznie i to właśnie kolor odgrywa tutaj kluczową rolę – mówi Heleen van Gent, AkzoNobel.

W sobotę, w czterech wywiadach przeprowadzonych na scenie Łódź Design Festival, reprezentanci międzynarodowych firm i niezależni eksperci odpowiadali na pytania o dizajn generatywny, przemysł 4.0, gospodarkę okrężną i wpływ powszechnie używanych materiałów wnętrzarskich na jakość powietrza w naszych domach i biurach. Wystąpili przedstawiciele takich marek, jak: Meble VOX, IKEA, Pure Air Zone oraz EcoLife. Można było też wysłuchać dynamicznych prezentacji na temat trendów w aranżacji wnętrz.

W niedzielę gościem specjalnym festiwalu był Jenny B. Osuldsen z norweskiego studia architektonicznego, a wystąpienie Renato Rizzi, autora projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz wielu budynków kulturalnych na świecie, pozwalało od nowa spojrzeć na architekturę i włoski design.

Łódź Design Festival
Od 3 do 8 października 2017 roku

Dodaj komentarz