• 2017-10-09

Tańcząc w ciemnościach

Teatr Chorea w Łodzi zaprasza 27 i 28 października na dwa pokazy premierowe spektaklu Ciemność. To co jest ukryte.

„Ciemność. To co jest ukryte”, reż. i chor. Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz (źródło: materiały prasowe teatru)

„Ciemność. To co jest ukryte”, reż. i chor. Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz (źródło: materiały prasowe teatru)

Projekt Ciemność. To co jest ukryte to kolejny etap współpracy tancerzy Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Hieronima Baranowskiego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Łodzi. Muzyczno-ruchowy projekt jest odzwierciedleniem widzialności osób narażonych na marginalizację, których życie zostało rozerwane pomiędzy światłem/ciemnością, dźwiękiem/ciszą, ruchem/bezruchem.

Jest to efekt półtorarocznej pracy warsztatowej, podczas której zespół teatralny wykorzystując oryginalne środki artystyczne – programy audiowizualne i programy oparte na czujnikach ruchu i światła – stworzył specyficzny kanał komunikacji osób niepełnosprawnych z widzem. Warstwa ruchowa spektaklu oparta została na technice kontakt improwizacji, tańcu współczesnym, tańcu ludowym, a także na metodach pracy Teatru Chorea.

Muzyka wykonywana jest na żywo, natomiast teksty wykorzystane w spektaklu są autorstwa samych aktorów oraz pochodzą z dzieł literackich znanych pisarzy – m.in. Adama Mickiewicza, Stanisława Grochowiaka, Anny Lyndsey. Wzbogacono również warstwę literacką o wątki naukowe, związane z optyką, akustyką oraz fizyką kwantową. Autorzy odwołują się także do publikacji naukowych Michała Hellera, Carla Sagana, Lisy Randall, Dave’a Goldberga i Jeffa Blomquista. Twórcy zasięgali konsultacji u specjalistów z dziedziny fizyki, optyki i nowoczesnych oprogramowań komputerowych z Politechniki Łódzkiej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach stypendium artystycznego Janusza Adama Biedrzyckiego.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Scenariusz i dramaturgia: Wiktor Moraczewski
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Przygotowanie muzyczne: Joanna Filarska
Kostiumy: Mateusz Bidziński
Reżyseria światła: Tomasz Krukowski
Wizualizacje: Paweł Klepacz
Mulitimedia interaktywne: Aleksander Dynarek

Występują: Joanna Chmielecka, Barbara Cieślewicz, Ewa Otomańska, Anna Piekarniak, Aleksandra, Szałek, Aleksandra Ziomek, Przemysław Bitner, Tomasz Hołubowicz, Grzegorz Nasalski.

Ciemność. To co jest ukryte
Premiera spektaklu: 27 i 28 października 2017 roku, godz. 19.00
Teatr CHOREA, Scena teatralna Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz