Nowy sezon wystawowy w Galerii Henryk

Artyści Henryka pokażą zupełnie nowe prace w mieszkaniu kamienicy przy ul. Rakowickiej. W Ogrodzie Botanicznym zaś zostanie zaprezentowana praca Łukasza Skąpskiego, a w siedzibie Galerii Henryk przy ul. Wrzesińskiej indywidualna wystawa Gregora Rozanskiego.

Paweł Dudziak, Bez tytułu, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Dudziak, Bez tytułu, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łaska pańska na pstrym koniu jeździ jest zbiorową wystawą siedmiorga reprezentowanych przez Henryka artystów (Paweł Dudziak, Adrian Kolerski, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Michał Soja, Katarzyna Szymkiewicz), organizowaną w wynajętym mieszkaniu przy ul. Rakowckiej. Każdy z nich odnosi się do tematu mechanizmów rynkowych. Inspiracją do twórczych działań i interwencji jest szalony czas pierwszych wzlotów i upadków towarzyszący każdemu minionemu już debiutowi.

Praca Skąpskiego mnoży żebro Adama w tytułowej edycji 3+1. Edycja w tej liczbie jest najczęściej stosowana na rynku sztuki głównie dlatego, że w zachodnim prawie autorskim prace nie przekraczające czterech sztuk traktowane są jako prace oryginalne (a więc jednostkowe). Artysta, poprzez włączenie liczby edycji do tytułu pracy i przedstawiając to co jednostkowe w edycji cztery, gra z rynkowym rozumieniem wyjątkowości jednostkowego aktu jakim było zarówno biblijne stworzenie oraz jakim zwykle bywa twórczość artystyczna. Praca odnosi się zatem do zasad działających na rynku sztuki, zagadnień związanych z procesem twórczym i roli materii z jakiej twórca realizuje swoje dzieło – edycje żeber wykonano z gliny, podobnie jak biblijnego Adama.

Współczesna produkcja kulturowa, skupiona na wskrzeszaniu przeszłej chwały, naznaczona jest oczekiwaniem na powtórne przyjście, które przerwałoby pętlę rekurencji. Niespełnione melodie minionych rewolucji zawieszają nas w poczuciu nieznośnego oczekiwania. Nieważne, czy wyglądamy zwrotu ku tradycyjnym wartościom, czy prorokujemy społeczną rewolucję, naszą społeczną wyobraźnią zawładnęło pragnienie powrotu. Wystawa Gregora Różańskiego – polskiego artysty postkonceptualnego, bada estetykę i doświadczenie zmysłowe związane z tym oczekiwaniem. Różański podąża za mesjanistycznymi przepowiedniami kontrkultury, badając sztukę i muzykę doby przyspieszającego kapitalizmu i postępującego rozkładu.

Łaska pańska na pstrym koniu jeździ
Artyści: Paweł Dudziak, Adrian Kolerski, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Michał Soja, Katarzyna Szymkiewicz
Kurator: Aleksander Celusta
Od 8 października do 3 listopada 2017 roku
Otwarcie: 7 października 2017 roku, godz. 19.00
ul. Rakowicka 11a/16 w Krakowie

Łukasz Skąpski. Żebro Adama
Kurator: Aleksander Celusta
Od 9 października do 3 listopada 2017 roku
Otwarcie: 8 października 2017 roku, godz. 13.00
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Gregor Rozanski. Second Coming
Kurator: Michał Gulik
Od 10 października do 3 listopada 2017 roku
Otwarcie: 9 października 2017 roku, godz. 17.30
Henryk Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz