Nieśmiertelna Maria Czubaszek

Po wakacyjnej przerwie Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie wznawia cykl spotkań Nieśmiertelni. Cykl ten, zainicjowany dla upamiętnienia wielkich artystów, odbywa się niejako na przekór. Na przekór nieuchronności śmierci, która zabiera nawet, tych, których talent i wpływ na historię muzyki, rozrywki czy sztuki pozostaje bezsporny. Na przekór niepamięci.

Maria Czubaszek, cykl „Nieśmiertelni”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Czubaszek, cykl „Nieśmiertelni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Czubaszek – pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka Szkła kontaktowego i juror licznych przeglądów kabaretowych zmarła w maju 2016 r. Słuchacze „Trójki” mają w pamięci jej lekko surrealistyczne, kultowe słuchowiska radiowe, jak m.in. Z wizytą u Kazia, Serwus, jestem nerwus, Dym z papierosa, Cały Kaczor, cały on!

To właśnie dziennikarz „Trójkowy” – satyryk Artur Andrus był jedną z niewielu osób, które Maria Czubaszek szczerze polubiła i wpuściła do swojego świata. Jako jej przyjaciel i współautor książki wspomnieniowej Każdy szczyt ma swój Czubaszek poprowadzi spotkanie pełne barwnych anegdot, nagrań archiwalnych, żartów. Nie unikając przy tym tematów ludzkich i przejmujących, jak np. opowieść o zainteresowaniu Marii Czubaszek twórczością Zdzisława Beksińskiego, podobnie jak ona zafascynowanego śmiercią.

Podczas spotkania będzie można kupić książki o Marii Czubaszek: Boks na ptaku Wojciecha Karolaka oraz wywiad-rzekę przeprowadzony przez Artura Andrusa, zatytułowany Każdy szczyt ma swój Czubaszek.

Maria Czubaszek. Spotkanie z cyklu Nieśmiertelni
Prowadzenie: Artur Andrus
11 października 2017 roku, godz. 20.30
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

1 komentarz do artykułu “Nieśmiertelna Maria Czubaszek”

  1. Pani Maria, cudowna osoba o szerokich horyzontach, ogromnej inteligencji, ujmującej osobowości, ogromnej wiedzy. Bardzo fajnie że promuje się jej twórczość.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR