Nieśmiertelna Maria Czubaszek

Po wakacyjnej przerwie Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie wznawia cykl spotkań Nieśmiertelni. Cykl ten, zainicjowany dla upamiętnienia wielkich artystów, odbywa się niejako na przekór. Na przekór nieuchronności śmierci, która zabiera nawet, tych, których talent i wpływ na historię muzyki, rozrywki czy sztuki pozostaje bezsporny. Na przekór niepamięci.

Maria Czubaszek, cykl „Nieśmiertelni”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Czubaszek, cykl „Nieśmiertelni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Czubaszek – pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka Szkła kontaktowego i juror licznych przeglądów kabaretowych zmarła w maju 2016 r. Słuchacze „Trójki” mają w pamięci jej lekko surrealistyczne, kultowe słuchowiska radiowe, jak m.in. Z wizytą u Kazia, Serwus, jestem nerwus, Dym z papierosa, Cały Kaczor, cały on!

To właśnie dziennikarz „Trójkowy” – satyryk Artur Andrus był jedną z niewielu osób, które Maria Czubaszek szczerze polubiła i wpuściła do swojego świata. Jako jej przyjaciel i współautor książki wspomnieniowej Każdy szczyt ma swój Czubaszek poprowadzi spotkanie pełne barwnych anegdot, nagrań archiwalnych, żartów. Nie unikając przy tym tematów ludzkich i przejmujących, jak np. opowieść o zainteresowaniu Marii Czubaszek twórczością Zdzisława Beksińskiego, podobnie jak ona zafascynowanego śmiercią.

Podczas spotkania będzie można kupić książki o Marii Czubaszek: Boks na ptaku Wojciecha Karolaka oraz wywiad-rzekę przeprowadzony przez Artura Andrusa, zatytułowany Każdy szczyt ma swój Czubaszek.

Maria Czubaszek. Spotkanie z cyklu Nieśmiertelni
Prowadzenie: Artur Andrus
11 października 2017 roku, godz. 20.30
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

1 komentarz do artykułu “Nieśmiertelna Maria Czubaszek”

  1. Pani Maria, cudowna osoba o szerokich horyzontach, ogromnej inteligencji, ujmującej osobowości, ogromnej wiedzy. Bardzo fajnie że promuje się jej twórczość.

Dodaj komentarz