Joanna Czeczott oprowadza po mieście snu

10 października o godzinie 19.00 w krakowskiej Kawiarni Literackiej odbędzie się spotkanie z Joanną Czeczott, autorką książki Petersburg. Miasto snu, wydanej nakładem Wydawnictwa Czarne. Podczas spotkania autorka ukaże blaski i cienie Petersburga, jego ulice, budynki, ludzi.

Miasto snu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto snu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Petersburg. Miasto snu Joanny Czeczott to przewodnik po miejscu, które pomimo niezliczonych klęsk i wojen, zawsze podnosiło się z upadku i z nadzieją spoglądało w przyszłość.

W delcie Newy nad Zatoką Fińską leży miasto niezwykłe. Piotrogród. Leningrad. Petersburg. Dla jednych rajska kraina swobody i oaza nowoczesności, dla innych miejsce bolesnych wspomnień, od których nie ma ucieczki.

Joanna Czeczott prowadzi nas ulicami Petersburga, splatając przeszłość i teraźniejszość tego niezwykłego miasta. Car Piotr I, żelazną ręką pchający zacofaną metropolię w stronę Zachodu. Dyrektor petersburskiego teatru, który w żółtym trykocie postanawia dołączyć do trupy baletowej. Zrozpaczone matki, odwiedzające swoich synów w areszcie. Bananowe pokolenie lat 80., rozkochane w Putinie i pieniądzach swoich rodziców.

Joanna Czeczott jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała też na Państwowym Uniwersytecie w Sankt Petersburgu i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Politolożka i dziennikarka, pracowała w „Gazecie Wyborczej”, a od 2006 roku — w dziale zagranicznym „Przekroju”. Autorka książki Macierzyństwo non fiction. Relacja z przewrotu domowego oraz współautorka antologii reporterskiej Odwaga jest kobietą. Publikowała m.in. w „Zwierciadle”, „Wysokich Obcasach” i „Newsweeku”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie z Joanną Czeczott
10 października o godzinie 19.00
Kawiarnia Literacka, Kraków

Dodaj komentarz