Bielska kolekcja sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Kilkadziesiąt obrazów z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie prezentowanych w Gorzowie Wielkopolskim. Wystawa pt. Doświadczenie ciała zostanie otwarta 7 października w gorzowskiej Galerii BWA.

Martyna Czech, „Ex I”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Czech, „Ex I”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace poruszają rozmaite problemy współczesności, jednak łączy je bohater, podmiot danego dzieła, którym zawsze jest człowiek. Czasem jest to konkretna osoba, czasem przedstawienie symboliczne lub metaforyczne. Zewnętrzna powłoka, ciało, doświadcza rzeczywistości w sposób fizyczny, jest konkretem, który można opisać. Wnętrze człowieka, psychika, mówiąc górnolotnie – dusza, to sfera ulotna, niewymierna, mało dostępna dla świata zewnętrznego.

Artyści poprzez doświadczenie ciała i sposób jego przedstawiania, odnoszą się do sfery duchowej człowieka i całego związanego z nią bogactwa zagadnień z dziedziny egzystencji, filozofii, religii – mówi Agata Smalcerz, kurator wystawy, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA liczy ponad 1000 dzieł. Osią zbioru jest malarstwo współczesne, głównie z tego względu, że do kolekcji pozyskiwane są obrazy nagradzane podczas ogólnopolskiego konkursu malarskiego Bielska Jesień, organizowanego w Bielsku-Białej od 55 lat.

Dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA prezentowane były kilkukrotnie w bielskiej galerii (2005, 2010, 2012, 2016), a także w Jaworznie (Galeria Sektor I, Laboratorium; 2012), Łodzi (Galeria Manhattan, 2013) oraz Koszęcinie (Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – Kompleks Pałacowo – Parkowy, 2015). Latem 2017 roku po raz pierwszy kolekcja pokazywana była poza granicami Polski – wystawę pt. Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně (zrcadla), złożoną z 70 obrazów powstałych po 2000 roku, prezentowano w regionalnych galeriach sztuki w Igławie i Zlinie.

Doświadczenie ciała
Wystawa Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA 

Od 7 października do 12 listopada 2017 roku
BWA Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz