• 2017-10-07

8. American Film Festival stawia na dokument!

Swoją premierę we Wrocławiu będzie miała Dina Antonia Santiniego i Dana Sicklesa (reżyserów odpowiedzialnych wcześniej za popularne Mala Mala) – nagrodzona na Sundance w kategorii najlepszy film dokumentalny historia niekonwencjonalnej miłości dwójki ekscentryków (cierpiących na syndrom Aspergera i autyzm) którzy, gdyby nie istnieli naprawdę, mogliby zrodzić się w wyobraźni kogoś takiego jak Wes Anderson.

8. American Film Festival we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. American Film Festival we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W znacznie mroczniejsze tereny zaprowadzi widzów niepokojąca Kochana mamusia nie żyje Erin Lee Carr. To historia głośnego w USA zabójstwa Deedee Blanchard dokonanego przez jej córkę Gypsey Rose. Film zgłębia zatrważające wydarzenia prowadzące do tej zbrodni.

Tajemnicza śmierć innego Amerykanina – Davida Crowleya – weterana wojny w Iraku, niedoszłego filmowca i aktywisty jest punktem wyjścia dla Szarej strefy Erika Nelsona. Występujący tym razem w roli reżysera producent pamiętnego Grizzly Man Werner Herzog, stawia w swoim filmie pytanie o granicę między tym co realne, a tym, w co chcą wierzyć autorzy licznych teorii spiskowych.

W Citizen Jane: Battle for the City zapoznamy się z osobą Jane Jacobs – urbanistki, która w latach 60-tych heroicznie walczyła o ocalenie historycznych zakątków Nowego Jorku.

Ciekawie zapowiada się także Frank Serpico w reżyserii Antonina D’Ambrosia (jego dokument Godzina Furii oglądaliśmy na AFF w 2013 roku). W filmie zobaczymy pierwowzór postaci nowojorskiego policjanta, w którego w pamiętnym Serpico Sidney’a Lumeta wcielił się Al Pacino.

Centrum kontroli lotów: nieznani bohaterowie misji Apollo Davida Fairheada i Matta Tyrnauera oraz Elian to dwie propozycje AFF odkrywające pasjonujące karty z historii USA. W pierwszym z wymienionych tu filmów zobaczymy pracowników kontroli lotów kosmicznych, którzy odpowiadali za słynną misję Apollo.

W Święto Dziękczynienia 1999 roku pięcioletni uchodźca z Kuby – Elian Gonzalez został odnaleziony, gdy samotnie unosił się na wodach wybrzeży Florydy. Matka chłopca i pozostali towarzysze wyprawy zaginęli. Odtąd zaczęła się batalia o opiekę nad dzieckiem, którą toczyli ze sobą wciąż przebywający na Kubie ojciec chłopca i jego krewni z Miami. Dwadzieścia lat później w poruszającym Elian do bohatera tej niesamowitej historii powracają Tim Golden i Rossa McDonnell, a efekt ich pracy także będzie można zobaczyć na tegorocznym AFF.

Innym uhonorowanym w Sundance filmem jest Rumble: Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki w reżyserii Catherine Bainbridge i Alfonso Maiorana. To pasjonująca opowieść o przemożnym, a jednak powszechnie pomijanym wpływie rdzennych Amerykanów na współczesną muzykę popularną, w której zobaczymy m.in. Martina Scorsese i Quincy’ego Jonesa.

Punktem obowiązkowym tegorocznego AFF będzie bez wątpienia Nie jestem twoim murzynem Raoula Pecka – eksplorujący historię oraz współczesne oblicze rasizmu w USA, wielokrotnie nagradzany i nominowany do Oskara dokument, którego narratorem jest Samuel L. Jackson.

8. American Film Festival we Wrocławiu
Od 24 do 29 października 2017 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR