• 2017-10-07

8. American Film Festival stawia na dokument!

Swoją premierę we Wrocławiu będzie miała Dina Antonia Santiniego i Dana Sicklesa (reżyserów odpowiedzialnych wcześniej za popularne Mala Mala) – nagrodzona na Sundance w kategorii najlepszy film dokumentalny historia niekonwencjonalnej miłości dwójki ekscentryków (cierpiących na syndrom Aspergera i autyzm) którzy, gdyby nie istnieli naprawdę, mogliby zrodzić się w wyobraźni kogoś takiego jak Wes Anderson.

8. American Film Festival we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. American Film Festival we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W znacznie mroczniejsze tereny zaprowadzi widzów niepokojąca Kochana mamusia nie żyje Erin Lee Carr. To historia głośnego w USA zabójstwa Deedee Blanchard dokonanego przez jej córkę Gypsey Rose. Film zgłębia zatrważające wydarzenia prowadzące do tej zbrodni.

Tajemnicza śmierć innego Amerykanina – Davida Crowleya – weterana wojny w Iraku, niedoszłego filmowca i aktywisty jest punktem wyjścia dla Szarej strefy Erika Nelsona. Występujący tym razem w roli reżysera producent pamiętnego Grizzly Man Werner Herzog, stawia w swoim filmie pytanie o granicę między tym co realne, a tym, w co chcą wierzyć autorzy licznych teorii spiskowych.

W Citizen Jane: Battle for the City zapoznamy się z osobą Jane Jacobs – urbanistki, która w latach 60-tych heroicznie walczyła o ocalenie historycznych zakątków Nowego Jorku.

Ciekawie zapowiada się także Frank Serpico w reżyserii Antonina D’Ambrosia (jego dokument Godzina Furii oglądaliśmy na AFF w 2013 roku). W filmie zobaczymy pierwowzór postaci nowojorskiego policjanta, w którego w pamiętnym Serpico Sidney’a Lumeta wcielił się Al Pacino.

Centrum kontroli lotów: nieznani bohaterowie misji Apollo Davida Fairheada i Matta Tyrnauera oraz Elian to dwie propozycje AFF odkrywające pasjonujące karty z historii USA. W pierwszym z wymienionych tu filmów zobaczymy pracowników kontroli lotów kosmicznych, którzy odpowiadali za słynną misję Apollo.

W Święto Dziękczynienia 1999 roku pięcioletni uchodźca z Kuby – Elian Gonzalez został odnaleziony, gdy samotnie unosił się na wodach wybrzeży Florydy. Matka chłopca i pozostali towarzysze wyprawy zaginęli. Odtąd zaczęła się batalia o opiekę nad dzieckiem, którą toczyli ze sobą wciąż przebywający na Kubie ojciec chłopca i jego krewni z Miami. Dwadzieścia lat później w poruszającym Elian do bohatera tej niesamowitej historii powracają Tim Golden i Rossa McDonnell, a efekt ich pracy także będzie można zobaczyć na tegorocznym AFF.

Innym uhonorowanym w Sundance filmem jest Rumble: Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki w reżyserii Catherine Bainbridge i Alfonso Maiorana. To pasjonująca opowieść o przemożnym, a jednak powszechnie pomijanym wpływie rdzennych Amerykanów na współczesną muzykę popularną, w której zobaczymy m.in. Martina Scorsese i Quincy’ego Jonesa.

Punktem obowiązkowym tegorocznego AFF będzie bez wątpienia Nie jestem twoim murzynem Raoula Pecka – eksplorujący historię oraz współczesne oblicze rasizmu w USA, wielokrotnie nagradzany i nominowany do Oskara dokument, którego narratorem jest Samuel L. Jackson.

8. American Film Festival we Wrocławiu
Od 24 do 29 października 2017 roku

Dodaj komentarz