• 2017-10-06

Wyspy Wyspiańskiego, czyli moda sztuką inspirowana

Podczas tegorocznej edycji Krakowskiej Nocy Poezji, 7 października, Biblioteka Kraków zaprasza na Wyspy Wyspiańskiego – niezwykły pokaz mody w Klubie Pod Jaszczurami. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną projekty ubiorów łączące młodopolską tradycję z nowatorskim, modowym spojrzeniem na sztukę.

Wyspy Wyspiańskiego – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyspy Wyspiańskiego – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wybiegu pojawią się m.in. symboliczne postaci z dramatów Wyspiańskiego, a także stylizacje inspirowane jego twórczością malarską. Tło stanowić będą muzyczne interpretacje poezji artysty.

Tegorocznym mottem Krakowskiej Nocy Poezji są słowa Chochoła „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”. Pokaz mody Wyspy Wyspiańskiego stanowi właśnie subiektywne spojrzenie na twórczość artysty poprzez pryzmat obrazu i słowa. Symboliczne „wyspy” to m.in. postaci z dramatów Stanisława Wyspiańskiego, leitmotivy malarskie, ale także Kraków – miasto, które darzył wielką miłością.

Podczas wydarzenia uczestnicy zobaczą 12 różnych projektów modowych, inspirowanych sztuką Wyspiańskiego. Wśród kluczowych bohaterów pokazu znajdą się m.in.: Chochoł z Wesela, Apollo – symboliczna postać dramatu Akropolis, a także Wanda – księżniczka z Legendy.

Zwłaszcza kult Wandy jest bardzo widoczny w jego twórczości. Stała się ona dla Wyspiańskiego uosobieniem prapoczątków polskości oraz symbolem poświęcenia i wiary w siłę narodowej pamięci. W trakcie pokazu Wandę zobaczyć będzie można więc w należnej jej królewskiej odsłonie jako personifikację żywiołu wody, z którym jest nierozerwalnie kojarzona. Nie zabraknie też stylizacji nawiązujących do ulubionych przez twórcę motywów roślinnych i geometrycznych czy strojów będących swobodną interpretacją lokalnej tradycji i historii.

Autorką kostiumów jest młoda projektantka Ewelina Kowal. Kilkukrotna laureatka konkursów modowych, otrzymała m.in. nagrodę Young Fashion Award podczas V Międzynarodowych Targów Mody 2016. Jej projekty i kolekcje pokazywano m.in. w trakcie pokazów mody: Kreacje – Prowokacje, Cracow Fashion Week 2017 oraz Gali Polskiej Mody – edycje Srebrna Pętelka 2015 i 2016.

Wyspy Wyspiańskiego
7 października o godzinie 17.30
Klubie Pod Jaszczurami
Rynek Główny 8, Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR