• 2017-10-06

Wyspy Wyspiańskiego, czyli moda sztuką inspirowana

Podczas tegorocznej edycji Krakowskiej Nocy Poezji, 7 października, Biblioteka Kraków zaprasza na Wyspy Wyspiańskiego – niezwykły pokaz mody w Klubie Pod Jaszczurami. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną projekty ubiorów łączące młodopolską tradycję z nowatorskim, modowym spojrzeniem na sztukę.

Wyspy Wyspiańskiego – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyspy Wyspiańskiego – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wybiegu pojawią się m.in. symboliczne postaci z dramatów Wyspiańskiego, a także stylizacje inspirowane jego twórczością malarską. Tło stanowić będą muzyczne interpretacje poezji artysty.

Tegorocznym mottem Krakowskiej Nocy Poezji są słowa Chochoła „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”. Pokaz mody Wyspy Wyspiańskiego stanowi właśnie subiektywne spojrzenie na twórczość artysty poprzez pryzmat obrazu i słowa. Symboliczne „wyspy” to m.in. postaci z dramatów Stanisława Wyspiańskiego, leitmotivy malarskie, ale także Kraków – miasto, które darzył wielką miłością.

Podczas wydarzenia uczestnicy zobaczą 12 różnych projektów modowych, inspirowanych sztuką Wyspiańskiego. Wśród kluczowych bohaterów pokazu znajdą się m.in.: Chochoł z Wesela, Apollo – symboliczna postać dramatu Akropolis, a także Wanda – księżniczka z Legendy.

Zwłaszcza kult Wandy jest bardzo widoczny w jego twórczości. Stała się ona dla Wyspiańskiego uosobieniem prapoczątków polskości oraz symbolem poświęcenia i wiary w siłę narodowej pamięci. W trakcie pokazu Wandę zobaczyć będzie można więc w należnej jej królewskiej odsłonie jako personifikację żywiołu wody, z którym jest nierozerwalnie kojarzona. Nie zabraknie też stylizacji nawiązujących do ulubionych przez twórcę motywów roślinnych i geometrycznych czy strojów będących swobodną interpretacją lokalnej tradycji i historii.

Autorką kostiumów jest młoda projektantka Ewelina Kowal. Kilkukrotna laureatka konkursów modowych, otrzymała m.in. nagrodę Young Fashion Award podczas V Międzynarodowych Targów Mody 2016. Jej projekty i kolekcje pokazywano m.in. w trakcie pokazów mody: Kreacje – Prowokacje, Cracow Fashion Week 2017 oraz Gali Polskiej Mody – edycje Srebrna Pętelka 2015 i 2016.

Wyspy Wyspiańskiego
7 października o godzinie 17.30
Klubie Pod Jaszczurami
Rynek Główny 8, Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR