• 2017-10-06

Łagodna

Łagodna to spektakularny portret Rosji, który ogląda się z fascynacją i przerażeniem. Pokazywany w Konkursie Głównym w Cannes 2017, jest trzecim fabularnym filmem Siergieja Loznitsy. Film na ekrany polskich kin wejdzie 27 października.

„Łagodna”, reż. Sergiej Loznitsa (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Łagodna”, reż. Sergiej Loznitsa (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Inspirowana nowelą Dostojewskiego opowieść prowadzi nas w krainę zbrodni bez kary. Reżyser przenosi nas na prowincję współczesnej Rosji. To tam kobieta o przykuwającej uwagę, spokojnej twarzy (Wasilina Makowcewa), otrzymuje zwrot paczki, którą wysłała do męża przebywającego w więzieniu. Wszelkie informacje, które stara się zdobyć, okazują się jednak tajemnicą państwową. W końcu postanawia sama pojechać do uwięzionego.  Loznitsa prowadzi swoją bohaterkę przez kolejne kręgi piekła skorumpowanej na wszystkich poziomach instytucjonalnych i moralnych Rosji, utrzymując film w duchu arcydzieł rosyjskiej kinematografii.

Siergiej Loznitsa – rocznik 1964. Ukraiński reżyser wychowany w Kijowie, absolwent matematyki stosowanej na Politechnice Kijowskiej (1987). W latach 1987-1991 pracownik naukowy kijowskiego Instytutu Cybernetyki, gdzie specjalizował się w badaniach poświęconych sztucznej inteligencji i robił tłumaczenia z języka japońskiego. W 1997 r. ukończył Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii (VGIK) w Moskwie na wydziale reżyserii. Od 1996 r. Łoźnica nakręcił 16 filmów dokumentalnych, otrzymując rozliczne nagrody, w tym na festiwalach w Karlowych Warach, Lipsku, Oberhausen, Krakowie, Paryżu, Madrycie, Toronto, Jerozolimie i Petersburgu.

Łagodna, reż. Siergiej Loznitsa
Premiera: 27 października 2017 roku
Against Gravity

Dodaj komentarz