• 2017-10-06

Sputnik nad Polską. Okrążenie jedenaste

11. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską odbędzie się w dniach od 2 do 12 listopada w warszawskich kinach Luna, Elektronik oraz Iluzjon. Dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop Nowego Kina w całości zaprezentują najnowsze produkcje rosyjskie.

11. Festiwal Filmów Rosyjskich, „Sputnik nad Polską” (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Festiwal Filmów Rosyjskich, „Sputnik nad Polską” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W konkursie fabularnym zobaczymy w tym roku zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu Kinotawr – najnowszy film Borisa Chlebnikowa Arytmia. To filmowa metafora życia ukazana w niemal doskonałej formie wizualnej, znakomity rezultat współpracy autorki scenariusza Natalii Mieszczaninowej i reżysera Borisa Chlebnikowa. Mimo lakonicznej formy i zamierzonego, nierównego rytmu obraz jest niezwykle klarowny, przekazuje odbiorcy znacznie więcej niż zostaje wypowiedziane na głos.

W konkursie znajdą się także dwa rosyjskie filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes. Debiut Kantemira Bałagowa Bliskość oraz rosyjski kandydat do Oscara – Niemiłość Andrieja Zwiagincewa. Różniące się formalną strukturą i czasoprzestrzenią, filmy te mają ze sobą wiele wspólnego. Bliskość (w tłumaczeniu dosłownym Ciasnota) opowiada o braku miłości, a Niemiłość o dojmującym braku miejsca dla uczuć. Bałagow jest nieco chaotyczny, Zwiagincew – niesamowicie precyzyjny i skrajnie lakoniczny; obydwaj pioruńsko zdolni, wyznaczający przyszłość i teraźniejszość rosyjskiego kina.

W Kalejdoskopie Nowego Kina zobaczymy m.in. dramat Anny Matison Po Tobie. Co po sobie pozostawię – to pytanie, które nurtuje głównego bohatera filmu, genialnego baletmistrza Tiemnikowa. Kontuzja, której nabawił się w latach 90., drastycznie przerwała jego karierę na scenie. Uraz kręgosłupa, który po 20 latach wciąż postępuje, w niedługim czasie ma skazać bohatera na wózek inwalidzki – dla niego równoznaczny z końcem życia. Po bezwzględnej diagnozie spróbuje on raz jeszcze wkroczyć na wielką scenę, aby pozostawić po sobie ślad. Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otwarty zostanie program koprodukcji Okno na Europę. W sekcji zaprezentowane zostaną m.in. Przekonania Tatiany Cistowej, rosyjsko-polski dokument, biorący również udział w tegorocznym konkursie filmów dokumentalnych.

The best of Sputnik tradycyjnie zgromadzi najbardziej docenione filmy poprzednich edycji. Widzom przypomniane zostaną m.in. Kraina Oz Wasilija Sigariewa, Uczeń Kiriłła Sieriebriennikowa i Zoologia Iwana I. Twierdowskiego. Mały Sputnik, który wyrósł już niemal na samodzielny, pełnowartościowy projekt kulturalny, zaproponuje kinomanom repertuar w 3 grupach wiekowych: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów, a także filmy dla młodzieży. Poza projekcjami dla najmłodszych przygotujemy cykl różnorodnych zabaw edukacyjnych, warsztatów, koncertów oraz spektakli i spotkań wokół książki. Chwile wytchnienia od ekranu kinowego zapewnią koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy.

11. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Od 2 do 12 listopada 2017
Warszawa

Dodaj komentarz