• 2017-10-06

11. Pomorskie Dni Chopinowskie

Muzeum Narodowe w Gdańsku i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią zapraszają od 13 do 14 października na 11. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim.

Almost Jazz Group (źródło: materiały prasowe organizatora)

Almost Jazz Group (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

13 października 2017 roku, godz. 17.00
Koncert muzyki klasycznej
Piotr Paleczny (fortepian) oraz Kwartet Prima Vista

Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Allegro maestoso – Romance. Larghetto – Rondo. Vivace
Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Maestoso – Larghetto – Allegro vivace

Piotr Paleczny należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, juror wielu konkursów pianistycznych na całym świecie. W 1998 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pianiście tytuł naukowy profesora. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci zdobyli już kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych.

Kwartet Prima Vista w 2016 roku obchodził jubileusz 20-lecia działalności. Należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Tworzą go Krzysztof Bzówka (skrzypce), Józef Kolinek (skrzypce), Piotr Nowicki (altówka), Zbigniew Krzymiński (wiolonczela) – byli wieloletni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka oraz Simfonii Varsovii Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego.

Repertuar zespołu obejmuje twórczość kompozytorów od XVI wieku po utwory współczesnej literatury muzycznej. Zespół z upodobaniem gra muzykę salonową XIX i XX wieku. Często współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami, jak Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, klarnecistą Michelem Lethiec, wiolonczelistą Arto Noras, śpiewakami Olgą Pasiecznik i Jerzym Artyszem, a także z czołowymi muzykami jazzowymi.

14 października 2017 roku, godz. 17.00
Koncert muzyki jazzowej, Na Kaszëbach

Almost Jazz Group w składzie:

Paweł A. Nowak – akordeon
Ignacy Jan Wiśniewski – fortepiano
Maciej Sadowski – kontrabas
Antoni Wojnar – perkusja

Koncert obejmie utwory z dwóch ostatnich płyt zespołu. Złożą się na niego m.in. melodie ludowe Na Kaszëbach, Wele wele wetka oraz autorskie utwory muzyków zespołu: Fade Out, Dave’s Tune, Ona czy Trzy Modaelle.

Muzycy Almost Jazz Group prezentują świeże, jazzowe interpretacje kaszubskich melodii ludowych, m.in. Wele wele wetka, Nasza zemia czy Hej mòrze, mòrze. Najpopularniejsze, najczęściej wykonywane i najchętniej słuchane melodie ludowe na Kaszubach na płytach kwartetu urzekają ciepłem, pozytywną energią i ciekawymi aranżacjami jazzowymi. W październiku 2017 roku swoją premierę będzie miał najnowszy album kwartetu Fade Out. Muzyka na płycie oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego jazzowego groove’u.

Kwartet został założony w 2012 roku przez akordeonistę Pawła Nowaka i pianistę Ignacego Jana Wiśniewskiego. Paweł Nowak obok własnych projektów Piaf po Polsku i Milonga Baltica jest także kolekcjonerem i założycielem pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Z kolei Ignacy Jan Wiśniewski jest kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej i musicali oraz liderem Ignacy Wiśniewski Trio, którego płyta Jazz Shirim uznana została za jazzowy Debiut Roku 2016. Maciej Sadowski, kontrabasista, kompozytor i muzyk sesyjny trójmiejskiej sceny jazzowej, współtworzy zgraną sekcję rytmiczną zespołu. Perkusista grupy, Antoni Wojnar, komponuje muzykę filmową i teatralną, m.in. jest zdobywcą tegorocznej nagrody dla najlepszego polskiego kompozytora w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk.

11. Pomorskie Dni Chopinowskie
Od 13 do 14 października 2017 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim
Waplewo Wielkie

Dodaj komentarz