• 2017-10-05

Make me! – ogłoszono zwycięzcę jubileuszowej edycji

Wyglądają jak zwykłe kredki, ale powstały z niezwykłego materiału – gleby i wosku. To właśnie projekt Benno Bruckscha zdobył nagrodę główną Paradyż Award, w jubileuszowej edycji międzynarodowego konkursu make me!. Doceniono pomysł, użyteczność oraz szczególną wrażliwość na otoczenie. Nagrody specjalne, jedną od Łódź Design Festival, drugą od Interprint, przyznano polskim projektantom.

„Ziemia Wosk Ołówek – Kredki z gleby” Benno Bruckscha (źródło: materiały organizatora)

„Ziemia Wosk Ołówek – Kredki z gleby” Benno Bruckscha (źródło: materiały organizatora)

11. edycja Łódź Design Festival właśnie się rozpoczęła. Podczas gali otwarcia festiwalu jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Michał Piernikowski, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski ogłosiło najlepszy ich zdaniem projekt – Ziemia Wosk Ołówek – Kredki z gleby, autorstwa Benno Bruckscha.

Doceniliśmy prostotę projektu, jego estetyczne wykonanie, ale przede wszystkim użyteczność oraz wyjątkową wrażliwość na otoczenie. Nagrodzony projekt zachęca nas do uważniejszego obserwowania tego, co się wokół nas znajduje, stanowi to niewątpliwą wartość dla tego produktu – Agnieszka Jacobson-Cielecka, juror w konkursie make me!.

Gleba jest istotną częścią naszego życia – jest kojarzona z domem, płodnością, przeszłością i przyszłością. Zawsze zróżnicowana, dla każdego oznacza coś innego. Projekt przenosi glebę z podłoża, do otwartego i skoncentrowanego świata. Autor przedstawił realizację w trzech etapach. W pierwszym projektant skupił się na poszukiwaniu odpowiedniej, zróżnicowanej ziemi. W drugim etapie stworzył gotowy produkt – kredki w całości wykonane z gleby i wosku, zapakowane w kartonowe pudełko. Ostatnim etapem było stworzenie własnego zakładu produkcyjnego, który pozwala na wytwarzanie pojedynczych kredek w niewielkie ilości.

Ta kolekcja jest tylko przykładem wielu możliwości, które leżą, dosłownie i w przenośni, pod naszymi nogami – dodaje Benno Bruckscha, zwycięzca konkursu make me!.

„Miejska przyczepka rowerowa” Jana Libery (źródło: materiały organizatora)

„Miejska przyczepka rowerowa” Jana Libery (źródło: materiały organizatora)

Oprócz nagrody głównej – 20 000 zł – ufundowanej przez Mecenasa Festiwalu, Ceramikę Paradyż, wręczono dwie nagrody specjalne. Pierwsza – w wysokości 10 000 zł, ufundowana przez Łódź Design Festival, trafiła do Jana Libery za projekt Miejska przyczepka rowerowa.

Miejska przyczepka rowerowa Jana Libery stanowi odpowiedź na realną potrzebę związaną z transportem towarowym w miastach. Doceniliśmy świadomość tego projektu oraz jego gotowość do wdrożenia w istniejących już wypożyczalniach rowerów miejskich – komentuje Michał Piernikowski, juror konkursu make me! i dyrektor festiwalu.

Druga nagroda specjalna, ufundowana przez Partnera festiwalu, firmę Interprint została przyznana Magdalenie Kucharskiej, za wyjątkowy zestaw użytkowych naczyń ceramicznych – Baltica.

„Baltica”  Magdaleny Kucharskiej (źródło: materiały organizatora)

„Baltica” Magdaleny Kucharskiej (źródło: materiały organizatora)

Konkurs make me! skupia designerów i artystów z całego świata. W poprzednich edycjach wzięło udział blisko 2000 osób z 40 krajów, m.in. Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet Chin, Korei Południowej czy Meksyku. Każda edycja make me! daje zupełnie nowe spojrzenie na design. Powstają produkty, które przy zachowaniu swojej funkcjonalności zyskują odmienną formę.

Otwarty charakter konkursu, a także możliwość świadomego kształtowania siebie i porównywania własnych pomysłów z pracami innych designerów, to największa wartość make me!. Uczestnicy prezentują różnorodne podejście do projektowania, co ciekawe – nie ma lepszych czy gorszych realizacji. Przedstawiają one jedynie inny sposób myślenia o projektowaniu. Każdy z nich stanowi odpowiedź na problem lub niezrealizowaną dotąd potrzebę w otaczającym nas świecie – mówi Czesława Frejlich, jurorka w konkursie make me!.

Wszystkie finałowe projekty można zobaczyć na wystawie pokonkursowej festiwlu.

Łódź Design Festival
Od 3 do 8 października 2017 roku
Art_Inkubator
Łódź

Dodaj komentarz