• 2017-10-05

Piękna przyszłość zaprojektowana z Mazda Design 2017/37

Ogłoszono wyniki ósmej edycji konkursu Mazda Design 2017/37, którego tegorocznym tematem było Piękno przyszłości. Przeprowadzono go według nowych zasad, a do udziału zaproszeni zostali wyłącznie studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych. Nagrody, których łączna pula wynosiła 35 tysięcy złotych, przyznano w trzech kategoriach – Człowiek, Przestrzeń i Znak. Tytuł Grand Prix otrzymał projekt Wyłącz się do życia, którego autorem jest Marek Kasperek.

Marek Kasperek „Wyłącz się do życia” – GRAND PRIX i pierwsze miejsce w kategorii: Człowiek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Kasperek „Wyłącz się do życia” – GRAND PRIX i pierwsze miejsce w kategorii: Człowiek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyboru zwycięskich prac dokonało jury, w którego składzie znaleźli się: Kevin Rice, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy i Luca Zollino, Lead Designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz polscy projektanci: prof. Jerzy Porębski, Maja Ganszyniec i Paweł Miszewski, analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji, Zuzanna Skalska; dziennikarze – Anna Grużewska i Filip Niedenthal – oraz bloger, Michał Mazur.

Zgłoszone do konkursu prace musiały cechować innowacyjność, funkcjonalność, wysoki poziom estetyczny oraz spójność z filozofią projektowania Mazdy – KODO: Dusza Ruchu. Zdaniem jury te kryteria najpełniej zrealizował projekt Wyłącz się do życia (kategoria CZŁOWIEK) autorstwa Marka Kasperka, absolwenta wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wyłącz się do życia to projekt, który stanowi odpowiedź na jedno z wyzwań świata przyszłości – w jaki sposób przywrócić bliski, emocjonalny kontakt pomiędzy ludźmi w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie? Autor zaprojektował biżuterię – komplet pierścionków będących przykładem nowoczesnego wzornictwa, cechującego się prostotą i funkcjonalnością. Ich zbliżenie powoduje odcięcie ich użytkowników od sygnałów oraz informacji płynących z wirtualnej rzeczywistości oraz nowoczesnych mediów. W dynamicznych kształtach i przeznaczeniu obrączek widać inspirację KODO, a więc nasycenie życiem. To bez wątpienia jedna z rzeczy osobistych, które mogą okazać się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego w 2037 roku.

Główną nagrodę w kategorii Przestrzeń otrzymał Filip Król, absolwent kierunku Industrial Design w poznańskiej School of Form, za projekt wnętrza Mazdy przyszłości.

Filip Król „Post-automotive” – pierwsze miejsce w kategorii: Przestrzeń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Król „Post-automotive” – pierwsze miejsce w kategorii: Przestrzeń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Post-automotive to przestrzeń, która pobudza nasze zmysły, zaprasza nas do środka, inspiruje swoją otwartością, wdziękiem i dynamiką linii i kształtów. To przede wszystkim dzieło człowieka stworzone z myślą o innym człowieku, estetyczna przestrzeń osobista, która inspiruje i sprawia przyjemność. Z takim otoczeniem możemy się utożsamiać i zawiązać głębszą więź, co jest istotą podejścia Mazdy do kwestii projektowania. Na szczęście wnętrze samochodu za 20 lat nadal będzie komfortowe, przyjazne oraz piękne – uzasadniał wybór jury Luca Zollino.

W kategorii Znak pierwsze miejsce przypadło Oldze Winiarczyk, która otrzymała nagrodę za kreatywny, nowatorski i zaskakujący system znaków służący do kontaktu z samochodem w 2037 roku. Nowe ikony to w tym przypadku przede wszystkim nowe funkcje, które mogą prawdopodobnie pojawić się w naszych samochodach za 20 lat. Projekt Towarzysz studentki V roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Pawła Susida to tak naprawdę nowy język komunikacji ze środkiem transportu i rozwiązanie przyszłości, które może przyczynić się do stworzenia głębszej niż dotychczas relacji pomiędzy użytkownikiem, a jego środkiem transportu.

Olga Winiarczyk „Towarzysz” – pierwsze miejsce w kategorii: Znak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Winiarczyk „Towarzysz” – pierwsze miejsce w kategorii: Znak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury Mazda Design 2017/37 podjęło decyzję o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia Kacprowi Radziszewskiemu, absolwentowi wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej z 2016 roku, za projekt Emergent, a więc propozycję symbiozy człowieka oraz rozproszonej sztucznej inteligencji, która leczy oraz zabezpiecza ludzkie ciało. Ta praca, zgłoszona w kategorii Człowiek, zdaniem jury stanowi niezwykle oryginalną propozycję designu w służbie ludzkiego zdrowia i życia. Uwzględniając kierunek rozwoju technologii w najbliższych latach, daje nowatorskie rozwiązanie problemu uszkodzeń i regeneracji ludzkiego organizmu.

Kacper Radziszewski „Emergent” – wyróżnienie w kategorii: Człowiek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Radziszewski „Emergent” – wyróżnienie w kategorii: Człowiek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione w konkursie będzie można zobaczyć od 3 do 8 października na specjalnej wystawie podczas Łódź Design Festival, gdzie zaprezentowane zostaną również inne, wybrane projekty z tegorocznej edycji, a także najlepsze realizacje z lat poprzednich.

Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom na uroczystej gali, która odbędzie się 7 października 2017 roku podczas festiwalu. Wówczas poznamy również nazwisko pierwszego laureata nagrody Mazda Design Award 2017 dla autora najciekawszego polskiego projektu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Jej wartość to aż 50 tys. złotych.

Gala Mazda Design 2017/37
7 października 2017 roku
Łódź Design Festival
Od 3 do 8 października 2017 roku

Dodaj komentarz