• 2017-10-05

Mała Boska Komedia. Festiwal nie tylko dla dzieci

Festiwal Boska Komedia rozszerza w tym roku formułę o najlepsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży, inaugurując tym samym pilotażową edycję przeglądu Mała Boska Komedia. Pierwsze przedstawienia będzie można zobaczyć na scenie Teatru Łaźnia Nowa już 7 i 8 października.

Mała Boska Komedia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mała Boska Komedia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na przegląd składa się dziesięć spektakli dla dzieci i młodzieży, które zostały starannie wyselekcjonowane spośród przedstawień granych na deskach teatrów całej Polski. Celem festiwalu jest stworzenie oferty dla najmłodszej grupy odbiorców sprzyjającej kształtowaniu preferencji artystycznych, nawyku świadomego odbioru sztuki teatralnej oraz rozwijaniu potencjału twórczego, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży.

Festiwal otworzy spektakl Jakuba Roszkowskiego Krzyżacy (7 października) z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku – projekt eksponujący przygodowo-romansową warstwę powieści, który pozwolił opasłe dzieło przemienić w iskrzący humorem, trzymający w napięciu i niezwykle angażujący spektakl.

Teatr Miniatura znajdzie się w programie Małej Boskiej Komedii jeszcze raz. 8 października w Nowej Hucie zobaczymy Kasieńkę Anny Wieczur-Bluszcz. Przedstawienie będące adaptacją wielokrotnie nagradzanej powieści Sary Crosson podejmuje trudny temat wkraczania w dorosłość, a także jest zapisem żmudnego procesu akceptacji własnych słabości oraz analizą mechanizmów społecznych wykluczeń, szczególnie tych etnicznych i rasowych.

Październikowy przegląd zamknie Straszna Piątka Marii Żynel z Białostockiego Teatru Lalek (pokazy 20 i 21 października). Autorzy spektaklu, w pełni wykorzystując potencjał teatru lalkowego, podejmują temat negatywnej funkcji stereotypów i etykiet, które – choć pozornie mają porządkować rzeczywistość – sprzyjają budowaniu wrogości i uprzedzeń. Poprzez stworzenie barwnych postaci Szczura, Sępa, Ropuchy czy Pająka, artyści sugestywnie przekonują, że prawdziwe piękno płynie tylko z wewnętrznej siły.

W listopadowym repertuarze znajdą się dwie produkcje: obsypany nagrodami spektakl A niech to Gęś kopnie Marty Guśniowskiej z Teatru Animacji w Poznaniu, będący filozoficzną w wymowie przypowieścią o brzydkiej i nielubianej gęsi oraz Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie z Teatru Ochoty. Spektakl w reżyserii Michała Wanio to propozycja dla starszej młodzieży, w brawurowy sposób mierząca się z problemami wkraczających w dorosłość młodych ludzi.

Finał Małej Boskiej Komedii rozegra się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, w grudniu. Wtedy będzie można zobaczyć najwięcej przedstawień, w tym: dwie realizacje z Wrocławskiego Teatru Lalek – Piekło-Niebo Jakuba Krofty oraz Pomnik Jiřiego Havelki, a także Opowieści z niepamięci Dudy Paivy z Teatru Animacji w Poznaniu, Biblię. Rdz. 1-11 Michała Zadary z Nowego Teatru w Warszawie i Tutaj jest wszystko Magdaleny Miklasz z Teatr Dramatycznego w Wałbrzychu.

Ponadto w grudniu zobaczymy spektakl nieco bardziej filozoficzny i kontemplacyjny Tutaj jest wszystko na podstawie bestsellerowej Książki wszystkich rzeczy Guusa Kuijera.

Mała Boska Komedia
Od 7 października do 16 grudnia 2017 roku
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Festiwal Boska Komedia

Dodaj komentarz