Dziennik pisany kreską

Maciej Świeszewski tworzy obrazy, grafiki, akwarele i rysunki, i te ostatnie będą przedmiotem wystawy prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2.

„Maciej Świeszewski. Rysunki”   (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Świeszewski, „Rysunek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kontekście surrealnej twórczości artysty, jego rysunki najbardziej zbliżają się do abstrakcji. To jednak działanie pozorne. Świeszewski nazywa tę formę analizą rzeczywistości widzianą z indywidualnej, zmiennej perspektywy. To również percepcja powodowana rozwojem intelektualnym.

Rysunek jest szlachetną dyscypliną, trudną, porządkującą umysł, podlegającą logice bardziej niż malarstwo. Uznawany jest za podstawę sztuk plastycznych, tak jak podstawą dla muzyka jest znajomość nut. Pomaga on opanować artyście warsztat i rozwijać umiejętności obserwacji i przetwarzania. Maciej Świeszewski w swojej twórczości podąża za precyzją dawnych mistrzów, których prace stanowią dla niego punkt wyjścia. Rysuje codziennie, a w jego zbiorach znajduje się kilka tysięcy rysunków, które każdego dnia trafiają do zeszytu nazywanego przez artystę Dziennikiem pisanym kreską.

Na wystawie zobaczymy prace tworzone za pomocą ołówka lub tuszu na papierze, pochodzące z różnych okresów twórczości artysty, począwszy od lat 70. Jednak przede wszystkim prezentacja skupi się na rysunkach z ostatnich lat. Przy okazji wystawy zostanie wydany obszerny katalog prezentujący przekrojowo rysunki Macieja Świeszewskiego.

Podczas wernisażu wystawy odbędzie się oprowadzanie z audiodeskrypcją. Zadanie Nowy Port. W Centrum realizowane jest w ramach projektu Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku.

Maciej Świeszewski. Rysunek
Kuratorka: Jadwiga Charzyńska
Koordynacja: Michalina Domoń
Od 6 października do 5 listopada 2017 roku
Wernisaż: 6 października 2017 roku, godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku

Dodaj komentarz