Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze

Reportaż o życiu i twórczości jednego z najciekawszych i najbardziej znanych polskich artystów współczesnych, Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze, to jedna z najnowszych pozycji Wydawnictwa Karakter.

Karol Sienkiewicz, „Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze”, Wydawnictwo Karakter (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Karol Sienkiewicz, „Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze”, Wydawnictwo Karakter (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paweł Althamer, wybitny rzeźbiarz, zasłynął wieloma akcjami, choćby złotymi ludźmi, którzy polecieli do Brukseli, napisem 2000 ułożonym ze świateł mieszkań bloku na Bródnie czy tamtejszym Parkiem Rzeźby. To jednak zaledwie wycinek jego pracy, która od trzydziestu lat toczy się na pograniczu sztuki i działania społecznikowskiego – w swoje przedsięwzięcia angażuje znajomych, rodzinę i tak zwanych zwykłych ludzi, w których zasiewa entuzjazm i gen sprawczości.

Karol Sienkiewicz, krytyk sztuki, podąża śladami Althamera, uczestniczy w jego akcjach, próbując zrekonstruować metodę pracy i zarysować artystyczny i filozoficzny horyzont jego działań. Z książki wyłania się fascynująca postać człowieka, dla którego sztuka nie ma granic, a życie jest tajemnicą współistnienia z innymi – i z Kosmosem. Znakomicie napisany reportaż biograficzno-krytyczny Sienkiewicza pojawia się w ciekawym momencie – otaczająca nas rzeczywistość przydaje pracy Althamera nowych kontekstów i znaczeń.

Karol Sienkiewicz jest krytykiem i historykiem sztuki. Jako krytyk współpracuje z „Dwutygodnikiem” i „Gazetą Wyborczą”. Wspólnie z Kasią Redzisz opracował tom tekstów o sztuce lat 80. autorstwa Andy Rottenberg (Przeciąg, 2009) oraz wydał książkę Świadomość Neue Bieriemiennost (2012). W 2012 roku otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. W 2014 roku ukazała się jego książka Zatańczą ci, co drżeli. Polska sztuka krytyczna.

Książka wydana w koedycji z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Karol Sienkiewicz, Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz