• 2017-10-05

Michał Borczuch reżyseruje Moją walkę Karla Ove Knausgårda

Cykl powieściowy Moja walka norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda stał się wydarzeniem na rynku wydawniczym ostatnich lat. Knausgård opisał w nim całe swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju biograficznej powieści przygotowuje Michał Borczuch. Premiera odbędzie się 6 października.

Karl Ove Knausgård, „Moja walka”, reż. Michał Borczuch (źródło: materiały prasowe teatru)

Karl Ove Knausgård, „Moja walka”, reż. Michał Borczuch (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl Michała Borczucha oparty na epopei Karla Ove Knausgårda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.

Moja walka jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu – mówi Michał Borczuch.

Realizatorzy:

Reżyseria: Michał Borczuch
Adaptacja tekstu, dramaturgia: Tomasz Śpiewak
Scenografia, kostiumy: Dorota Nawrot
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Asystent reżysera, wideo: Wojciech Sobolewski
Inspicjentka: Malwina Szumacher
Kierowniczka produkcji: Natalia Starowieyska
Kuratorka projektu w Szamocinie: Agata Siwiak

Występują: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska.

Karl Ove Knausgård, Moja walka
Premiera: 6 października 2017 roku, godz. 19.00
Spektakle przedpremierowe: 4 i 5 października, godz. 19.00
TR Warszawa, Studio ATM, ul. Wał Miedzeszyński 384

Dodaj komentarz