Miejskie plany na przyszłość i kulisy projektowania na Warsaw Home

Podczas drugie edycji targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home odbędą się dwie interesujące ekspozycje: Plany na przyszłość. Architektura Warszawy w projektach, a także Projektowanie – kulisy. Pierwsza z nich, organizowana przez CENTRUM Łowicka, to próba odpowiedzi na to, jak w najbliższej przyszłości będzie wyglądała Warszawa. Druga w kompleksowy sposób pokaże kulisy procesu projektowania na podstawie prac Krystiana Kowalskiego. Obie wystawy będzie można obejrzeć od 6 do 8 października w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie.

Wystawa „Projektowanie – kulisy”, Warsaw Home (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Projektowanie – kulisy”, Warsaw Home (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zgodnie z założeniami organizatora, Warsaw Home to nie tylko targi, ale także wystawy i wydarzenia specjalne. Taka formuła imprezy sprawia, że staje się ona platformą do dyskusji na temat polskiego wzornictwa użytkowego. W tym roku, pośród wydarzeń towarzyszących targom, znalazły się dwie znaczące ekspozycje.

Wystawa Plany na przyszłość. Architektura Warszawy w projektach będzie miała już swoją 22 edycję. We wcześniejszych latach eksponowana była w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, prezentując 2100 nowych projektów i planów.

Na Warsaw Home 2017 zaprezentowanych zostanie ponad 97 projektów z 60 pracowni architektonicznych, które są lub niebawem będą realizowane. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć najnowsze projekty i inwestycje, obejmujące obiekty użyteczności publicznej, osiedla mieszkaniowe i plany zagospodarowania przestrzennego. Pokazane zostaną też przykłady rewitalizacji starych budynków oraz projekty wyróżnione w konkursach architektonicznych. Wszystko to zobrazują specjalnie przygotowane makiety i animacje. Wyświetlonych zostanie również 8 filmów z cyklu Wnętrze architekta, w których przedstawione zostaną sylwetki najwybitniejszych warszawskich architektów.

Wystawa „Plany na przyszłość. Architektura Warszawy w projektach”, Warsaw Home (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Plany na przyszłość. Architektura Warszawy w projektach”, Warsaw Home (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektowanie – kulisy to pierwsza w Polsce wystawa , podczas której pokazany zostanie całościowy proces projektowy. Będzie można na niej obejrzeć nie tylko finalne wersje mebli autorstwa projektanta Krystiana Kowalskiego – założyciela studia projektowego Krystian Kowalski Industrial Design, ale także prześledzić wszystkie etapy ich powstawania. Proces projektowy, który podzielony został na siedem części, zilustrowany zostanie konkretnymi pracami. Przedstawione zostaną szkice, modele i druki 3D, rendery, modele styropianowe, surowe pianki i pospawane ramy. Prezentacja mebli i akcesoriów przebiegać będzie równolegle z opowieścią o technologiach, uwarunkowaniach i ograniczeniach procesu twórczego. A wszystko po to, by pokazać design jako dziedzinę ściśle związaną z przemysłem, projektanta natomiast nie tylko jako artystę, ale także specjalistę potrafiącego udźwignąć pragmatykę i ekonomikę procesu. Ekspozycję uzupełnią unikatowe wypowiedzi twórcy, szefów działów wdrożeń, dyrektorów i właścicieli firm. Skonfrontowane zostaną wypowiedzi przedstawicieli różnych środowisk z ich rozmaitymi podejściami i interesami.

Wystawy Warsaw Home pokażą wchodzącym na rynek projektantom, z kim muszą się równać i czego spodziewać się po współpracy z firmami. Inwestorom natomiast – czego oczekiwać od designerów i w co trzeba zainwestować, aby powstał dobry projekt. Zestawienie ze sobą tych punktów widzenia pomoże zbudować nową narrację dotyczącą relacji miasta i przemysłu z designem.

Warsaw Home
Od 6 do 8 października 2017 roku
Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie

Dodaj komentarz