• 2017-10-04

Siadacze, czyli o krzesłach, taboretach… i projektowaniu

Od 7 do 15 października w Soho Factory odbędzie się wyjątkowa wystawa Siadacze o projektowaniu dla dzieci i dorosłych. Została przygotowana we współpracy ze Studiem Rygalik w ramach projektu Pop-Up Muzeum Dla Dzieci, czyli projektu stworzonego przez Martę Wójcicką i Marię Szybińską dla najmłodszych badaczy architektury, designu, kultury i sztuki.

SIADACZE – wystawa o projektowaniu dla dzieci (źródło: materiały prasowe organizatora)

SIADACZE – wystawa o projektowaniu dla dzieci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentować będzie siedziska o różnych przeznaczeniach – np. krzesło kawiarniane, stołek barowy, kanapę, fotel czy huśtawkę. Celem wystawy jest przybliżenie pracy projektanta – ukazanie, iż poza działaniem twórczym jest to też bardzo racjonalny proces, którego istotną częścią jest podejmowanie wielu decyzji. By przybliżyć ten proces najmłodszym do eksponatów będą prowadziły ścieżki z pytaniami, jakie musi sobie zadawać projektant podczas pracy – np. o to, gdzie będzie używany dany przedmiot albo z czego będzie zrobiony? Będzie można się przekonać, jak poszczególne decyzje wpływają na przebieg procesu projektowego oraz na ostateczny kształt produktu.

To zadawanie ważnych pytań i próba znalezienia najlepszej odpowiedzi, bo przecież nie wystarczy, żeby nowy przedmiot był ładny. (…) Dopiero znając odpowiedzi może kontynuować pracę. Na czym ona polega? Zapraszamy na wystawę, podczas której każdy (…) zmierzy się z dylematami i wyzwaniami projektanta i przez chwilę będzie mógł stać się nim naprawdę! – mówi Gosia Rygalik ze Studia Rygalik, kuratorka wystawy.

Uzupełnieniem wystawy będą warsztaty 7 i 14 października, podczas których uczestnicy będą mogli na chwilę stać się prawdziwymi projektantami, poznać proces projektowy w praktyce, a także stworzyć swoje własne wyjątkowe siedzisko. Praca będzie intensywna, ale na sam koniec będzie na czym usiąść, żeby odpocząć.

SIADACZE – wystawa o projektowaniu dla dzieci
Od 7 do 15 października 2017 roku
Soho Factory – budynek nr 19
Warszawa

Dodaj komentarz