Kalisz w legendzie późnego PRL

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na wykład popularno-naukowy z cyklu FOTOPLASTIKON. Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku. Tym razem Maciej Błachowicz przedstawi Kalisz w legendzie późnego PRL.

Dawny Dworzec Autobusowy w Kaliszu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawny Dworzec Autobusowy w Kaliszu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dotychczas w ramach cyklu prezentowano Kalisz, którego nie widział nikt lub prawie nikt. A gdyby zmienić schemat i przypomnieć sobie miasto, które pamiętają niemal wszyscy? Czy pejzaż nadprośniańskiego grodu ostatniej ćwierci XX wieku nie okaże się bardziej egzotyczny niż Kalisz sprzed wieków?

Jest więc przykładowo rok 1985. Nie ma Kalisza białego, kolorowego, jest Kalisz czarny, bo czarne ze starości są fasady większości kamienic! Są kolorowo gasnące neony, „szklana pogoda” i „szyby niebieskie od telewizorów”. W tym świecie w sklepach półki są puste półki, a foliowa reklamówka z nagą modelką uchodzi za przykład dobrego smaku. Czy niektórzy mieszkańcy nie wyglądali, jakby weszli do lumpeksu i ubrali się w przypadkowe ciuchy? Czy dzieci wierzyły, że w Berlinie Zachodnim mieszka święty Mikołaj? Niezależnie, jak oceniany jest tamten świat i tamten Kalisz, nie ma już do niego powrotu. To historia – miasta, architektury i designu.

Hotel Orbis Prosna w Kaliszu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hotel Orbis Prosna w Kaliszu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład wygłosi kaliski historyk, Maciej Błachowicz, rozpoczynając tym otwartą dyskusję.

FOTOPLASTIKON. Kalisz w legendzie późnego PRL
8 października o godzinie 17.00
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Dodaj komentarz