• 2017-10-04

Spojrzenia z różnych perspektyw

7. Opolski Festiwal Fotografii odbędzie się w tym roku pod hasłem Spojrzenie. W ramach festiwalu odbędzie się 14 wystaw, 5 warsztatów oraz 7 spotkań autorskich w ramach cyklu Z różnej perspektywy.

7. Opolski Festiwal Fotografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

7. Opolski Festiwal Fotografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Spojrzenie” najczęściej kojarzy się ze wzrokiem, a wzrok z oczami. Oczy pozwalają nam spoglądać na świat i budować jego wizerunek – obraz ale jednocześnie oczy to droga do wnętrza człowieka. Spojrzenie to wzrok kiedy patrzymy i za moment zarejestrujemy obraz i jednocześnie sposób widzenia i oceny obrazu na fotografii.

Naszym zamierzeniem jest pokazać człowieka w różnych relacjach kulturowych w kontekście fotograficznego dokumentu. Dokumentu, na którym zapisani zostali ludzie ich twarze tworzące zbiorowe portrety – zapis epoki. Spojrzenie na ludzi w różnych kontekstach kulturowych ich podróże przez czas, dialog z tymi zjawiskami, jak daleko sięgają fundamenty współczesnej cywilizacji.

Jednocześnie interesuje nas postawa fotografa, swoboda jego wyborów, na ile jest to zapis osobisty, a na ile praca na zlecenie w kontekście niezależnej twórczości. [...] Zależało nam aby każda prezentacja stanowiła zamkniętą całość, a festiwal pokazał różnorodność postaw w odniesieniu do tematu głównego.

Tekst: Sławoj Dubiel

Szczegółowy program dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu.

7. Opolski Festiwal Fotografii
Organizator: Fundacja 2.8
Od 6 października do 5 listopada 2017 roku

Dodaj komentarz