It’s Swing Time!

Na nową powieść Zadie Smith czekaliśmy od 2014 roku. Było warto. Kiedy ubiegłej jesieni Swing Time ukazał się w Wielkiej Brytanii i USA, „The Guardian” napisał krótko: „Genialna”. „Najbardziej poruszająca powieść Zadie Smith od dekady” – dodał „The New Yorker”. U nas książka pojawi się już 11 października.

Zadie Smith, „Swing Time”, wyd. Znak (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zadie Smith, „Swing Time”, wyd. Znak (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje rytm, zachwycają ciemnoskóre ciała i czarna muzyka, fascynuje prawdziwa wolność. Skomplikowana, napędzana rywalizacją przyjaźń niespodziewanie się kończy. Dziewczyny nigdy już nie będą ze sobą blisko, ale też nigdy o sobie nie zapomną. Po latach Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, ale boryka się z dorosłym życiem, podczas gdy jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, wkracza w świat blichtru i sukcesu. W podróży między Londynem, Nowym Jorkiem i zachodnią Afryką odkrywa, że życie to nieustanny taniec, którego rytm dyktują zmieniające się czasy.

W powieści Swing Time Zadie Smith dała się ponieść muzyce. Odstawiła na półkę żonglerkę slangiem i gierki słowne, z których do tej pory słynęła, na rzecz płynnej, melodyjnej frazy, która porywa z miejsc siedzących. Czytelnik nie tylko usłyszy w niej zaproszenie do tańca, ale także ją poczuje – w ciele i w sercu. Może dlatego, że książka nie pozostawia nikogo obojętnym, okrzyknięta została najlepszą powieścią Zadie Smith oraz otrzymała nominacje do prestiżowych National Book Critics Circle Award oraz Nagrody Bookera.

To powieść ze ścieżką dźwiękową – od melodii z przedwojennego filmu Swing Time, po współczesnych nam piosenkarzy: Rihannę, Beyoncé, Jaya-Z czy Gang Starr. Nie zabraknie też legendarnego moonwalku Michaela Jacksona, odtańczonego przez główne bohaterki.

Zadie Smith, fot. Dominika Podczaska (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zadie Smith, fot. Dominika Podczaska (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zadie Smith – jedna z najważniejszych współczesnych pisarek. Każda jej książka trafia zarówno na listy bestsellerów, jak i do zestawień najważniejszych książek roku. Autorka m.in. Białych zębów, O pięknie, Londyn NW. Mieszka w Londynie i Nowym Jorku.

Zadie Smith, Swing Time
Premiera: 11 października 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz