• 2017-10-03

Nie żyje Tom Petty

Tom Petty – amerykański gitarzysta, wokalista, autor tekstów – jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych, zmarł 2 października w wieku 67 lat w Santa Monica.

Tom Petty, fot. Marion S. (źródło: Wikipdia, lic. CC BY 2.0)

Tom Petty, fot. Marion S. (źródło: Wikipdia, lic. CC BY 2.0)

Tom Petty  karierę artystyczną rozpoczął w latach 60. Z czasem dołączył do grupy The Heartbreakers, która pod nazwą Tom Petty and the Heartbreakers wydała w 1976 swój pierwszy album.

W drugiej połowielat 80. band Toma Petty’ego występowała wspólnie z Bobem Dylanem. Obaj artyści nawiązali przyjaźń, która zaowocowała przedsięwzięciem muzycznym, którym była supergrupa folkrockowa Traveling Wilburys.

Na przestrzeni ponad 30. lat Petty wydał trzy płyty solowe oraz przywrócił w 2007 roku do życia swój młodzieńczy zespół zwany Mudcrutch.

Oprócz albumów solowych Petty skomponował utwory do filmu Ta jedyna. Jego piosenki znalazły się także w takich filmach jak Mr. Deeds – milioner z przypadku (piosenka You Don’t Know How It Feels), Dziękuję, Zoe (piosenka Breakdown) czy Milczenie owiec (American Girl), z kolei utwór Running Down a Dream zagościł w ścieżce dźwiękowej do gry Grand Theft Auto: San Andrea.

Tom Petty
1950–2017

Dodaj komentarz