• 2017-10-03

Meštrović w Europie

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 12 października na seminarium, w którym udział wezmą wybitni chorwaccy znawcy twórczości Ivana Meštrovicia, aby przybliżyć recepcję jego twórczości w Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce.

Ivan Meštrović, „Historia Chorwatów ”, Zagrzeb, 1932, brąz, fot. Filip Beusan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ivan Meštrović, „Historia Chorwatów ”, Zagrzeb, 1932, brąz, fot. Filip Beusan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

15:00 – otwarcie seminarium

15:10 – dr Dalibor Prančević, Recepcja dzieł Ivana Meštrovicia w Wielkiej Brytanii – od uznania do kontrowersji

Dwie duże wystawy Meštrovicia, zorganizowane w Londynie na przestrzeni zaledwie dwóch lat, wzbudziły silne reakcje wśród publiczności brytyjskiej. Były to: wystawa indywidualna w Victoria & Albert Museum (1915) oraz zbiorowy pokaz prac Meštrovića, Račkiego oraz Rosandića w Grafton Galleries (1917). Obie wystawy odbywały się w atmosferze silnie politycznej, przy czym zarówno chodzi o czas pierwszej wojny światowej, ale też fakt, że w Londynie  siedzibie dyplomacji aliantów  toczyła się wówczas niezwykle ożywiona kampania i lobbing na rzecz powstania Jugosławii. W lokalnej prasie przeważały przychylne recenzje prac Meštrovicia, jednak silna była także opozycja wobec jego sztuki, krytykująca polityczne podteksty w niej zawarte. Krytyka wychodziła z kręgu awangardowych artystów i ich zwolenników, którzy postulowali całkowicie odmienny typ artystycznego zaangażowania i twórczości.

16:00 – dr Barbara Vujanović, Ivan Meštrović: relacje z Francją w nowoczesnej rzeźbie chorwackiej

Przyjaźń pomiędzy Ivanem Meštroviciem a Augustem Rodinem oraz wpływ, jaki Rodin wywarł na chorwackiego rzeźbiarza, stanowią najważniejsze elementy biografii Chorwata. Wykład przybliży podobieństwa i różnice pomiędzy twórczością obu rzeźbiarzy, wspominając zarówno spotkania, jak i korespondencję artystów w latach 1902–1914. Vujanović prześledzi obecność Meštrovicia we francuskim środowisku artystycznym, rozpoczynając od jego okresu paryskiego w latach 1908–1909, kiedy to jego prace stworzone w studio na Montparnasse pojawiły się na wystawach Salonu jesiennego oraz Salon de la société nationale. Następnie omówi udział chorwackiego artysty w politycznej wystawie zbiorowej Exposition des artistes Yugoslaves w 1919 roku i jego wystawę indywidualną w Jeu de Paume w 1933 roku. Dzięki tej ostatniej wystawie krytycy francuscy uznali Meštrovicia za jednego z największych europejskich artystów, mówiąc „teraz kiedy Rodin i Bourdelle nie żyją”.

17:10 – dr Ana Šverko, Pałac Dioklecjana w Splicie jako model na przestrzeni wieków

Split jest miastem, które rozwinęło się wokół pałacu cesarza Dioklecjana, pochodzącego z okresu późnego antyku. Pałac Dioklecjana stanowi kompleks, którego struktura architektoniczna ewoluowała na przestrzeni lat, dostosowując się do potrzeb miasta. Pałac Dioklecjana jest ważnym źródłem inspiracji dla wielu artystów i architektów. Pierwsza część wykładu będzie poświęcona funkcji pałacu jako pomnika, który pozostaje żywy do dziś, podczas gdy w drugiej części pojawią się przykłady sztuki i architektury powstałe bezpośrednio pod wpływem owej unikalnej architektonicznej struktury.

18:00 – dr Barbara Vujanović i dr Maciej Czerwiński, Ivan Meštrović i Polska. Niezrealizowany projekt Alei Piłsudskiego w Warszawie

Pod koniec lat 30. XX wieku Meštrović dostał z zagranicy zamówienia na kilka realizacji – pomnik Iona C. Brătianu, pomnik Karola I, pomnika Ferdynanda I w Bukareszcie oraz na pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Gdyby ten ostatni projekt został zrealizowany, byłby jednym z najbardziej spektakularnych pomników autorstwa Meštrovicia, a także największą interwencję w tkankę miejską Warszawy. Wielkoformatowy projekt Meštrovicia wyraźnie odwołuje się do klasycznej rzeźby i architektury. Współpracę polskich władz z artystą przerwał wybuch wojny jesienią 1939 roku. Projekt Meštrovicia nigdy nie został zrealizowany, ze względu na złe relacje pomiędzy władzami komunistycznymi obu państw po zakończeniu wojny. Prezentacja przedstawi zarówno okoliczności i przebieg konkursu, jak i recepcję projektu Meštrovicia w Polsce oraz relacje medialne dotyczące pobytu artysty w Warszawie i Krakowie.

Wykład Ewy Chojeckiej
6 października 2017 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Meštrović w Europie. Twórczość artysty w kontekście kultury europejskiej
Organizatorzy: Muzeum Ivana Meštrovicia, Uniwersytet w Splicie, Międzynarodowe Centrum Kultury
12 października 2017 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz