„Strony” – powrót do idei zinu

Pierwszy numer magazynu skupiał się na środowisku, drugi, zgodnie z przyjętą przez Kolektyw Sputnik Photos koncepcją, również będzie tematyczny – a hasło numeru to Obcy.

Edgar Bąk, „Demokracja ilustrowana”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edgar Bąk, „Demokracja ilustrowana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żyjemy w świecie, w którym, jak napisał w najnowszym numerze „Stron” Wiesław Łukaszewski, „ukradkiem rozglądamy się wokół i widzimy to, co chcemy zobaczyć – napastliwych wrogów, o których wyrażamy się pogardliwie”.

Dziś linie podziału są coraz wyraźniejsze, choć rysuje się się je na wątłym gruncie. I na tej kwestii koncentruje się drugi numer „Stron”. Wiesław Łukaszewski w swoim otwierającym numer tekście przybliża mechanizmy, które każą nam dzielić świat na my-oni. Magdalena Kicińska pisze o tym, czy obcy ma dziś płeć. Może jest kobietą?

Aleksandra Lipczak opowiada historię Khalila, który kiedyś grał w kosza na jednym z krakowskich boisk. Polski student zapytał go całkiem poważnie: „Czy to prawda, że Afgańczycy noszą w plecakach bomby?”. Na łamach „Stron” pojawią się także twórcy związani z pismem „Wakat”.

Drugi numer „Stron” ukaże się 4 października. Tego samego dnia na billboardach w przestrzeni miejskiej Warszawy pojawią się prace twórców wizualnych. Tym razem Kolektyw Sputnik Photos zaprosił do współpracy Honoratę Martin, Wojtka Kucharczyka, Marcina Polaka, Witka Orskiego, Wolfganga Tillmansa i zespół Demokracji Ilustrowanej. Również 4 października, o godzinie 18.00, Sputnik zaprasza na debatę otwierającą numer do baruStudio.

„Strony” nr 2
Wydawnictwo: Sputnik Photos
4 października 2017 roku

Dodaj komentarz