Koncert Guru i Marie – pierwsze wykonanie w Polsce

13 października Opera na Zamku w Szczecinie zainauguruje sezon suitą liryczną Guru i Marie, złożoną z fragmentów współczesnej opery Guru francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbędzie się w Operze na Zamku w następnym sezonie.

Laurent Petitgirard, „Guru i Marie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laurent Petitgirard, „Guru i Marie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Guru jest wstrząsającą opowieścią osnutą na faktach z 1978 roku, kiedy to we Francuskiej Gujanie ponad 900 osób popełniło zbiorowe samobójstwo. Sama opera skupia się na ostatnich dnia działania sekty, założonej przez jednego człowieka, który początkowo miał w planach jedynie oszukanie ludzi, przejęcie ich dóbr materialnych i ucieczkę. Potem tytułowy Guru sam zaczyna wierzyć w stworzoną przez siebie „religię”, otacza się wiernymi akolitami, mami coraz więcej ludzi, zamienia ich w otępione swą charyzmą żywe trupy, niezdolne do samodzielnego myślenia. Jest dyktatorem, psychoanalitykiem, wskazówką drogi do opętania, genialnym destrukcyjnym potworem i wątpliwym – ale jednak – kompasem moralnym dla zagubionych, łatwych do prowadzenia, manipulowania, sterowania. Ma tylko jedną przeciwniczkę – Marie.

Fragmenty zawarte w suicie to sceny pokazujące drogę od przyjazdu Marie, aż do ostatecznej konfrontacji zakończonej wielką tragedią. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen, m.in. holenderski bas Hubert Claessens oraz aktorka Sonia Petrovna. Za pulpitem dyrygenckim stanie osobiście kompozytor Laurent Petitgirard.

W drugiej części koncertu, po raz pierwszy w historii muzycznego Szczecina zostanie wykonana kompletna muzyka do baletu Dafnis i Chloe Maurice’a Ravela, napisanego dla słynnych Baletów Diagilewa. Intencją kompozytora było, według jego słów, stworzenie:

wielkiego fresku symfonicznego z troską [...] o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVIII wieku.

Dominować więc będzie barwna impresjonistyczna wizja żywiołów natury i słonecznego krajobrazu oraz we fragmentach tanecznych żywiołowa rytmika, zmysłowość i kolorystyka dźwiękowa potężnej orkiestry wzbogacona wokalizą chóru.

Laurent Petitgirard, Guru i Marie
13 października 2017 roku, godz. 19.00
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz