Zobaczyć łosia

Wydawnictwo Czarne i Spółdzielnia Ogniwo Kraków zapraszają na spotkanie wokół książki Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do Internetu. O tym jak wyglądało to w Polsce, z Agnieszką Kościańską, autorką książki, rozmawiać będzie Joanna Grzymała Moszczyńska.

Agnieszka Kościańska, „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”, Wydawnictwo Czarne (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Agnieszka Kościańska, „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”, Wydawnictwo Czarne (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ta historia zmagań z niewiedzą i podwójnymi standardami zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy mężczyźni uczyli się seksu od prostytutek, a powszechność wstydliwych chorób była tajemnicą poliszynela. Jest to pierwsza krytyczna praca o polskim wychowaniu seksualnym w XX wieku. Dowiemy się z niej, jak to się stało, że nagle na początku stulecia bocian przestał podrzucać dzieci, a opowieści o kwiatkach i pszczółkach już nie wystarczały dorastającym dziewczętom i chłopcom. Poznamy kobiety i mężczyzn, którzy mieli odwagę zmienić to, jak pisano o seksie. Zrozumiemy, co wspólnego z pożyciem ma obserwacja łosi. Zajrzymy do podręcznika szkolnego, który komuniści skazali na przemiał, by nie urazić wiernych, i zobaczymy, że nie wszystkie spiżowe postaci polskiej seksuologii zasługują na bezkrytyczny kult. Wreszcie usłyszymy ludowe pieśni dostarczające więcej informacji niż postępowe poradniki.

Agnieszka Kościańska – antropolożka kulturowa, doktor habilitowana nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek Płeć, przyjemność i przemoc (2014) oraz Potęga ciszy (2009). Redaktorka prac zbiorowych, antologii tłumaczeń i numerów monograficznych czasopism poświęconych zagadnieniom płci, seksualności, religii i wykluczenia, np. Antropologia seksualności (2012). Zastępczyni redaktora naczelnego „Ludu”.

Joanna Grzymała-Moszczyńska – psycholożka, doktorantka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, trenerka antydyskryminacyjna. Zajmuje się kwestiami związanymi z szeroko rozumianym przeciwdziałaniem dyskryminacji w edukacji. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i Spółdzielni Ogniwo w Krakowie. Współpracuje m.in. z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polską Akademią Umiejętności oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Agnieszka Kościańska
Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do Internetu
Spotkanie wokół książki
2 października 2017, godz. 19.00
Spółdzielnia Ogniwo, Kraków

Dodaj komentarz