• 2017-09-30

Wystawa Davida Lyncha w Polsce!

Już za niecałe dwa miesiące Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage będzie obchodził w Bydgoszczy swoje 25. urodziny. Na jubileuszową edycję, która odbędzie się w dniach od 11 do 18 listopada, organizatorzy przygotowują szereg niespodzianek i wydarzeń specjalnych.

David Lynch, zdj. Dean Hurley (źródło: materiały prasowe)

David Lynch, zdj. Dean Hurley (źródło: materiały prasowe)

Jednym z takich wydarzeń będzie unikalna na skalę europejską przekrojowa wystawa dorobku artystycznego Davida Lyncha, wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych oraz – od lat – wielkiego przyjaciela Camerimage. Artysta będzie gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i weźmie udział w wernisażu wystawy Silence and dynamism, który odbędzie się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive, Inland Empire.

Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara. W 2000 roku pierwszy raz odwiedził Polskę, by odebrać Nagrodę Camerimage dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Od tamtej pory wielokrotnie gościł na festiwalu, prezentując nie tylko filmy, ale też malarstwo, fotografie i litografie.

„When He Went Home The House Was Different”, 2013, Copyright: David Lynch (źródło: materiały prasowe)

„When He Went Home The House Was Different”, 2013, Copyright: David Lynch (źródło: materiały prasowe)

David Lynch. Silence and dynamism
Kurator: Marek Żydowicz
Od 12 listopada 2017 roku do 18 lutego 2018 roku
Wernisaż: 12 listopada 2017 roku, godz. 17.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz