• 2017-09-30

Czechosłowacki dizajn w ujęciu Jana Jeništy

1 października dobiega końca wystawa Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do Inwazji 1968, autorski projekt ołomunieckiego kolekcjonera Jana Jeništy prezentujący polskiej publiczności piękno i uniwersalność stylu, który powstał w ograniczonych warunkach gospodarki socjalistycznej. Finisaż wystawy odbędzie się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finisaż wystawy Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do Inwazji 1968 i oprowadzanie kuratorskie to ostatnia szansa, by poznać odpowiedzi na te pytania: Co to jest styl brukselski i dlaczego świat oszalał na jego punkcie? Czym jest słynna czechosłowacka trumna? Na czym polega fenomen szkła prasowanego? Co wspólnego ma z tym wszystkim polski dizajn?

Czechosłowacki dizajn wspiął się na wyżyny w dekadzie tuż po sukcesie na Expo 1958 w Brukseli. Styl brukselski zapanował w całej Czechosłowacji, przenikając do innych krajów i inspirując zagranicznych twórców.

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968 nawiązuje do ekspozycji na wystawie światowej w Brukseli, która ukazywała styl życia zwykłych Czechów i Słowaków, dzieląc się na sfery: pracę, odpoczynek i kulturę. Warszawską wystawę rozpoczyna prezentacja czechosłowackiego pawilonu na Expo 1958, po której następują bloki tematyczne: przemysł, mieszkanie, moda, kultura. Wszystkiego dopełnia oś czasu, na której zaznaczono najważniejsze wydarzenia lat od 1958 do 1968.

Październikowy finisaż to okazja do udziału w dyskusji na temat polskiego i czechosłowackiego dizajnu. Gośćmi będą: Jan Jeništa, czeski kolekcjoner i kurator wystawy), oraz Filip Spek, polski kolekcjoner i historyk sztuki.

Organizatorami wystawy są Jan Jeništa, Dom Spotkań z Historią i Czeskie Centrum. Projekt został objęty patronatem honorowym Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce.

Finisaż wystawy Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968
1 października, godz. 14.00
Dom Spotkań z Historią, Warszawa

Dodaj komentarz