Porozmawiajmy o architekturze

13 października w siedzibie stołecznego oddziału SARP odbędzie się polsko-niemiecka konferencja Warszawskie Rozmowy Architektoniczne – Masterplan – Konkurs – Standardy – Instrumenty jakości projektów realizacyjnych, wykłady i dyskusje dotyczące urbanistyki, architektury i architektury krajobrazu.

Warszawskie Rozmowy Architektoniczne (źródło: materiały prasowe)

Warszawskie Rozmowy Architektoniczne (źródło: materiały prasowe)

Spotkania w ramach cyklu adresowane są do środowisk m.in. polskich i niemieckich architektów, urbanistów i architektów krajobrazu, deweloperów, właścicieli i zarządzających nieruchomościami, miejskich biur architektury i planowania miasta, polityków, socjologów miast, dziennikarzy oraz instytucji naukowych.

Warszawskie Rozmowy Architektoniczne stanowią przy tym możliwość interdyscyplinarnej dyskusji na temat innowacyjnych rozwiązań dla naszych miast. Rozmowy prowadzone są bowiem w oparciu o zrealizowane obiekty wyróżniające się w danym temacie i pod względem interdyscyplinarności ich założeń koncepcyjnych, w ujęciu urbanistycznym, architektonicznym, krajobrazowym i społecznym, stanowiące świetny przykład do naśladowania. Równolegle poruszanym tematem jest instrumentarium procedury planistycznej i administracyjnej, które umożliwia sprawną realizację projektów.

Konferencję zainaugurują Fried Nielsen, Kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie, Monika Komorowska, Naczelnik Wydziału Planowania w Dialogu Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy oraz arch. kraj. Iza Małachowska-Coqui, kuratorka projektu.

Na wydarzenie złożą się trzy panele. W pierwszym z nich, pod tytułem Jakość miasta – czyli na jakich podstawach decydują samorządy? Masterplan, design guide, standardy, arch. kraj. Joerg Th. Coqui opowie o nowym osiedlu Am Weinberg w Ulm i rewitalizacji terenu powojskowego oraz instrumentach planistycznych po konkursie, a arch. Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki omówi standardy dla miasta Poznań.

Jasmin Soravia, prezes zarządu SoReal GmbH, otworzy panel Miasto i jego inwestorzy – czyli jak organizować współpracę między samorządem i stroną prywatną? Tzw. umowy urbanistyczne”  prelekcją na temat Danube Flats, najwyższego, „zielonego” wieżowca mieszkalnego w Wiedniu i jego „umowy urbanistycznej”. Pojawi się również głos na temat odpowiedzialności biznesu w rozwoju miasta i współpracy developera z samorządem.

O konkursach projektowych w Polsce i Niemczech w ramach trzeciego panelu pt. Inwestycja w mieście i jej warianty dla uzyskania optymalnych obiektów? opowiedzą dr arch. Hubert Trammer z Politechniki Lubelskiej i arch. Dirk Bonkirch, wydawca Competitionline. Temat konkursów podejmie również prof. arch. Peter Achatzi, przyglądając się ich formom i kosztom, a o ich wartości w procesie inwestycyjnym kilka słów powie arch. Markus Pfisterer. Arch. Dawid Strebicki z Atelier Starzak Strebicki, dopełni panel przywołując krótką historię Rynku Łazarskiego w Poznaniu i konkursu opartego na formacie Open Call działającego we Flandrii.

Uczestnictwo w spotkaniu możliwe jest jedynie po rejestracji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

Warszawskie Rozmowy Architektoniczne
13 października 2017 roku
Zgłoszenia do 2 października 2017 roku
Pałac Zamoyskich – SARP, ul. Foksal 2, Warszawa

Dodaj komentarz