• 2017-09-29

P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p

Jak wyglądały wczasy zmotoryzowanych obywateli? Dlaczego utrzymanie samochodu w sprawności było nie lada wyzwaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania odkryje przed odwiedzającymi wystawa P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p, która zostanie otwarta 30 września, z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji tego modelu w Polsce.

„P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach siedemdziesiątych niewiele było przedmiotów równie mocno pożądanych jak własny samochód. Zakup licencji na produkcję Fiata i odnowienie polsko-włoskiej współpracy pozwoliły na urzeczywistnienie tych marzeń. Gdy 28 listopada 1967 roku z linii produkcyjnej zjechały pierwsze modele, wszyscy chcieli jeździć wygodnym i modnym „kanciakiem”. Początkowo tylko uprzywilejowani szczęśliwcy mogli zasiąść za kierownicą nowoczesnego Fiata 125p – był to wyznacznik wysokiego statusu społecznego. A skąd paradoks w tytule wystawy?

Historia Polskiego Fiata 125p pełna jest paradoksów. Propaganda przedstawiała go jako polską dumę narodową, chociaż jego konstrukcja opracowana została za granicą. Był samochodem przestarzałym, choć jak na polskie realia nowoczesnym. Gdy na Zachodzie był jednym z najtańszych pojazdów, dla większości Polaków stanowił dobro luksusowe. Z perspektywy 50 lat, które minęły od rozpoczęcia produkcji, można powiedzieć, że przede wszystkim był samochodem na miarę naszych możliwości – mówi Iwo Wachowicz, kurator wystawy.

Zwiedzający zostaną zabrani w podróż w czasie – przejdą drogę od marzeń o Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W opowieści o motoryzacji okresu PRL-u nie może zabraknąć ciekawostek związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków. W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.

Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące pozwolą nie tylko lepiej poznać kultowego Fiata 125p, ale również przybliżą blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany. Nie zabraknie też edukacyjnych atrakcji dla młodszych odwiedzających. Na dzień otwarcia zaplanowano szereg atrakcji, m.in. zlot i paradę polskich Fiatów 125p, spotkania ze znanymi osobami związanymi z historią polskiej motoryzacji, warsztaty dla dzieci.

P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p
Od 30 września do 31 grudnia 2017 roku
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Dodaj komentarz