Non/fiction: premiera, debata i warsztaty

„Non/fiction” to magazyn reporterski, niezależny od dużych wydawnictw czy reklamodawców. Założycielkami nieregularnika są Karolina Bednarz, japonistka i reportażystka, oraz Dorota Groyecka, dziennikarka i kulturoznawczyni.

Magazyn „Non/fiction” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Magazyn „Non/fiction” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Każdy numer„Non/fiction” ma temat przewodni. Tematem pierwszego numeru, którego premiera przewidziana jest podczas targów Niech żyje papier! 4! w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, jest głód. Teksty poruszają różne wymiary problemu: brak żywności, wykluczenie, ale także zaburzenia odżywiania czy kulturę diet. Na ponad stu stronach znajdą się między innymi wywiady z Martínem Caparrósem, Lidią Ostałowską oraz dr Sandrą Aamodt, reportaże z polskiego podwórka, ale również z Kanady i Syrii. Całość dopełniają m.in. ilustracje Marcina Podolca i Tymka Jezierskiego oraz zdjęcia rumuńskiej fotografki, Andreei Câmpeanu, z Sudanu Południowego.

Z okazji premiery założycielki przygotowały również specjalne wydarzenie – debatę na temat przyszłości reportażu. Do rozmowy zaproszeni zostali: Magdalena Budzińska – redaktor prowadząca Wydawnictwa Czarne, Magdalena Kicińska – reportażystka, autorkę m.in. „Pani Stefy”, oraz Jakub Górnicki – założyciel platformy Outriders, który stawia na reportaż interaktywny. Spotkanie poprowadzą założycielki „Non/fiction” – Karolina Bednarz i Dorota Groyecka. Wspólnie z gośćmi zastanowią się, czy przyszłością reportażu jest druk czy Internet, porozmawiają również o standardach dziennikarskich i fact-checkingu oraz zmieniającej się relacji reporter-czytelnik.

Założycielki Magazynu „Non/fiction” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Założycielki Magazynu „Non/fiction” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Celem Fundacji Non/fiction, wydawcy „nieregularnika”, jest wspieranie młodych, niezależnych reporterów, promowanie rzetelnego dziennikarstwa oraz prowadzenie edukacji medialnej. Dlatego wspólnie z Fundacją MamyGłos przygotowali prototypowy cykl warsztatów pod tytułem: Czym karmią nas media?. Mając świadomość, że media mają na nas największy wpływ, kiedy dorastamy, wraz z młodszymi czytelnikami spróbują  przyjrzeć się temu, co znajdujemy w gazetach i portalach internetowych, „kolorowych” czasopismach, na Instagramie czy Facebooku. Karolina Bednarz i Dorota Groyecka opowiedzą o tym, dlaczego postanowiły założyć niezależny magazyn z reportażami, jak również porozmawiają o temacie pierwszego numeru „Non/fiction”. Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla dziewczyn i chłopaków w wieku 13-20 lat. Odbędą się w Łodzi (2 października), Poznaniu (5 października) i Warszawie (11 października).

Magazyn „Non/fiction”
premiera: 30 września 2017 roku
Tergi Niech Żyje Papier! 4!
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Debata: przyszłość reportażu
30 września 2017 roku, godz. 16:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Dodaj komentarz