Inne strony rękopisu Pana Tadeusza we Wrocławiu

Już dziś o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Inne strony rękopisu Pana Tadeusza w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, na której zostaną zaprezentowane wszystkie zachowane karty brudnopisu i czystopisu poematu Adama Mickiewicza.

Inwokacja „Pana Tadeusza” – rękopis, fot. Adriana Myśliwiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inwokacja „Pana Tadeusza” – rękopis, fot. Adriana Myśliwiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

18 zachowanych kart wraz z manuskryptem „dzikowskim” oraz rękopis Objaśnień poematu Adama Mickiewicza będą do zobaczenia we Wrocławiu. Wystawa Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza” opowie nie tylko o losach rękopisu, lecz także ukaże zmiany dokonane przez samego autora w trakcie powstawania epopei oraz przypomni jej szczególną rolę w kulturze polskiej.

Wystawie będą towarzyszyć grafiki przygotowane przez ilustratorkę i tatuażystkę Annę Szejdewik (Coxie) oraz przestrzeń ze stanowiskami interaktywnymi. Pozwoli to w nietypowy sposób zaznajomić się z problematyką interpretacji Pana Tadeusza oraz procesu twórczego; wieszcz bowiem wielokrotnie zmieniał i poprawiał tekst poematu, co można zauważyć, porównując brudnopis, czystopis i tekst znany ze szkoły.

W programie towarzyszącym zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. oprowadzenie kuratorskie, warsztaty rodzinne, warsztaty z grafologiem czy zajęcia pisarskie. Zostanie również wydana publikacja przybliżająca losy kart rękopisu wraz z ich wizerunkami, a także kopia zeszytu zawierającego czystopis Ksiąg I, II i III oraz początek Księgi IV Pana Tadeusza.

Więcej informacji odnośnie wystawy i wydarzeń jej towarzyszących można odnaleźć w serwisie Wydarzenia O.pl .

Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”
Kuratorka: Małgorzata Orzeł
Od 29 września do 5 listopada 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz