Jesień z festiwalem Ciało/Umysł

Festiwal Ciało/Umysł zaczyna się od przeszłości i zgłębiania pamięci poprzez pracę amerykańsko-brytyjskiej tancerki Ruth Childs, która po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje rekonstrukcję trzech solowych prac, stworzonych w latach 60. przez jej ciotkę Lucindę Childs, legendę tańca postmodernistycznego i współzałożycielkę Judson Dance Theater. Polska premiera odbędzie się 29 września na dużej scenie STUDIO teatrgaleria.

Ruth Childs, Festiwal Ciało/Umysł 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ruth Childs, Festiwal Ciało/Umysł 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

30 września organizatorzy zapraszają na jedyną, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł, premierę polskiego artysty, czyli More. Morus/Więcej Ramony Nagabczyńskiej, tancerki i choreografki, współzałożycielki Centrum w Ruchu. Taneczne przedstawienie na dwie tancerki powstało w ramach pierwszego sezonu projektu Performing Europe 2020. Premiera w ramach festiwalu Ciało/Umysł już 30 września w STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Kolejny spektakl 1 października.

Następnie dwa wieczory (3 i 5 października, godz. 19.00) będą należeć do młodych twórców tańca z Polski i z Węgier, którzy zajmują się refleksją nad czasem w tańcu i sztukach performatywnych, przekładając to na własną praktykę. Pod wspólnym tytułem Exchange: Change trójki artystów z Polski. Na premierowe przedstawienia organizatorzy zapraszają do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Kwestie przyszłości, a zwłaszcza starzenia się przy jednoczesnej próbie utrzymania długowieczności, porusza Dance on ensemble, zespół tancerzy w wieku 40+, postrzeganych jako „taneczni emeryci”. Ich misją jest zapoczątkowanie ogólnoświatowej zmiany, dzięki której choreografie tworzone dla i wspólnie z dojrzałymi, doświadczonymi tancerzami staną się normą, a nie wyjątkiem. Pokaz na festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się 6 października na dużej scenie Studio teatrgaleria.

Niezwykłą gratką dla naszych festiwalowiczów będzie udział w brawurowym wykładzie performatywnym Alexandry Laudo. Niezależna hiszpańska kuratorka bada jedyny w swoim rodzaju społeczny konstrukt, przedmiot zainteresowania tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł: czas. Jej wykład zamknie i podsumuje 6 października cykl scenicznych prezentacji.

Jednocześnie występ Laudo otworzy 24-godzinną konferencję o performansie i chronopolityce Today tomorrow organizowaną 7 października w Goethe-Institut w Warszawie. „W trakcie jej trwania teoretycy, artyści, kuratorzy i dziennikarze podsumują festiwal, próbując odpowiedzieć na pytanie, co de facto dzieje się dziś z czasem” – zapowiada Edyta Kozak. Nie będzie to jednak standardowa konferencja – w programie prócz wykładów, performanse, dyskusje i prace artystyczne, w tym projekcja wideoinstalacji Marka Formanka.

Organizatorzy zapraszają również do współtworzenia tanecznego performansu, w którym ożywimy słynny pasaż Piny Bausch. Fundacja imienia legendarnej choreografki powołała projekt Nelken–line, dzięki któremu jej miłośnicy odtwarzają na całym świecie układ Wiosna, Lato, Jesień, Zima ze spektaklu Nelken. Tym razem zatańczymy go wspólnie na Placu Defilad przed STUIO teatrgaleria 30 września.

W ramach festiwalu będzie można odwiedzić też Kiosk w Ruchu, interaktywną instalację artystyczną w foyer STUDIO teatrgaleria w Warszawie, a także eseje filmowe Thomasa Thorauscha o tańcu i czasie. Bezpłatne pokazy odbędą się w siedzibie Goethe-Institut 9 i 10 października.

Festiwal Ciało/Umysł w Warszawie
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Od 29 września d0 10 października 2017 roku

Dodaj komentarz