• 2017-09-29

Droga Aszera

Droga Aszera to prezentowana w sekcji ACID 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira i ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej.

„Droga Aszera”, reż. Matan Yair (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Droga Aszera”, reż. Matan Yair (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Fabuła koncentruje się wokół 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura od zawsze przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec chłopaka widzi w synu przede wszystkim spadkobiercę, któremu powierzy rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury, Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje świat poza biznesem ojca.

Dużym atutem filmu jest znakomita gra aktorska, ze szczególnym wskazaniem naturszczyka – Aszera Laxa – studenta Matana Yaira, reżysera filmu. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach nowego programu wspierającego powstawanie międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych.

„Droga Aszera”, reż. Matan Yair (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Droga Aszera”, reż. Matan Yair (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Matan Yair – urodził się w 1954 roku. Jest reżyserem, pisarzem oraz nauczycielem historii i literatury w liceum. Ukończył kurs scenopisarski w Szkole Filmowo-Telewizyjnej im. Sama Spiegela w Jerozolimie, a także studium reżyserskie na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Wszystkie dotychczasowe dzieła, zarówno filmowe, jak i literackie, Yair opiera na własnej biografii. Dokument It is Written in Your ID that I Am Your Father (2008), opowiadający o relacjach artysty z ojcem Mordechajem, znalazł się w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie. Dramat telewizyjny Unseen (2015) opowiadał o doświadczeniach Matana jako wykładowcy w klasie dla dzieci odrzuconych przez regularny system szkolny. W 2009 roku opublikował pierwszą powieść, utrzymaną w konwencji pamiętnika nastolatka opisującego burzliwy okres dorastania. Książka została uznana za przełomową i nagrodzona przez Bibliotekę Narodową Izraela.

Droga Aszera, reż. Matan Yair
premiera: 17 listopada 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz