Mocna, zaangażowana sztuka

Fundacja Nośna zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Artist Talk, zrealizowanego dzięki dofinansowaniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, we współpracy z Katowice Street Art AiR. Bohaterem spotkania, które odbędzie się 30 września w Krakowie jest rosyjski artysta Tima Radia.

Timofey Radya, „Improvements in the hood”, 2012  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Timofey Radya, „Improvements in the hood”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radia jest laureatem nagrody Cutlog NY Artist Prize (2013), finalistą nagrody Kandynskiego (2014), ma za sobą rezydencję w ramach Helsinki International Artist Programme (2012) oraz nominację do nagrody Kuryokhin Prize (2014). Ukończył filozofię na Uralskim Uniwersytecie Federalnym.

Prace Timy wywołują w Rosji mocny, społeczny oddźwięk, wielokrotnie stając się przyczynkiem do dyskusji medialnej o rodzimej przestrzeni miejskiej, aktualnych problemach społecznych i politycznych czy legalności i nielegalności sztuki w mieście. Jego sztuka przybiera najczęściej formę monumentalnych i zarazem minimalistycznych instalacji. Większość jego prac znajduje się w przestrzeni publicznej Jekaterynburga. Tima podczas spotkania w Krakowskim Warsztacie opowie o swoich miejskich interwencjach, osadzając je w społeczno-politycznym kontekście Rosji, a następnie uda się do Katowic, gdzie, dzięki współpracy Fundacji Nośna i Katowice Street Art AiR, zrealizuje miesięczną rezydencję artystyczną.

Timofey Radya, „If only I could embrace you”, 2013  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Timofey Radya, „If only I could embrace you”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artist Talk: Tima Radia
30 września 2017 roku, godz. 17.00
Warsztat w Krakowie

Dodaj komentarz