Wolny Związek Zawodowy: Rusinek i Kalkowski

Już od czasu studiów na gdańskiej ASP Rusinek i Kalkowski występują jako „Wolny Związek Zawodowy”. Wolny, bo dobrowolny i nie wymuszany przysięgami. Para Sopockich artystów pracuje równolegle, ich artystyczne światy, choć powstają w jednej pracowni, są całkowicie odmienne. Oboje eksplorują inne malarskie rejony, choć przywiązanie do tradycyjnego warsztatu widać wyraźnie u obojga.

Joanna Rusinek, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Rusinek, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do wystawy dołączy również, na specjalne zaproszenie dyrektora PGS najmłodszy członek rodziny, owoc wolnego związku, pierworodny syn Bruno, lat 7. Bruno od początku swojego życia uczestniczy w życiu zawodowym i artystycznym, czasami bierze również czynnie udział w pracy, w plenerach i bez wątpienia pozostaje nieformalnym, trzecim przedstawicielem WZZ. Dla jego założycieli, obecność Bruna, od pewnego momentu planowania wystawy, stała się nieodzowna. Zatem Bruno Kalkowski wystawia!

Joanna Rusinek uczyniła tematem swej sztuki twarze kobiet. Rzec można, że to wielkie ograniczenie, jednak pod jej pędzlem uzyskuje wielkie bogactwo i różnorodność.

Rusinek pisze o nich tak: Projekt Życie jest gdzie indziej to cykl malarskich portretów, opowiadających o wewnętrznej transformacji. Fizjonomia twarzy to ukryte opowieści i dziedzictwo naszych przodków, minionych pokoleń, w których nieustannie próbujemy odszukać naszą tożsamość. Różnorodność i wielowarstwowość człowieka jest tworem, następstwem czasów, historii – które nieuchronnie determinują nasze życie. Bogactwo nastrojów, stanów, spojrzeń jest głównym elementem łączącym cały cykl malarski.

Zupełnie odmiennie do tego samego projektu podszedł Filip Kalkowski, dobrze znany z realistycznych prac, które prezentuje już od lat. Tym razem postanowił się zmierzyć z inną przestrzenią i to w podwójny sposób: otworzył swoje obrazy na pejzaż, ten inspirowany prawdziwymi, zobaczonymi krajobrazami i przestrzeniami, ale równocześnie wzbogacił je o spojrzenie zaczerpnięte z własnej fantazji, wyobraźni, podświadomości. Otworzył zarówno swoje spojrzenie, jak powierzchnię swych płócien, na które wtargnęły pejzaże wyobrażone – czy mówiąc dokładniej połączone – te realne z tymi fantazyjnymi.

Wolny Związek Zawodowy: Rusinek i Kalkowski. Życie jest gdzie indziej 
Kurator: Bogusław Deptuła
Od 29 września do 12 listopada 2017 roku
Wernisaż: 28 września 2017 roku, godz. 19.30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz