• 2017-09-28

Znamy program Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław

Znamy program główny 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. Tegoroczna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju odbędzie się w dniach od 14 do 21 października pod hasłem: Naprzód! Ale dokąd?

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trakcie Festiwalu, zgodnie z hasłem, organizatorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy.

W świecie, który ogarnia coraz większy chaos, a wartości takie jak wolność, otwartość na innych i empatia wypierane są przez postawy wykluczające i ksenofobiczne, potrzebujemy ponownego namysłu nad tym, jakiego świata pragniemy, jaką wspólnotę chcemy tworzyć – tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Przewodnikami w marszu bez jasno określonego celu i kierunku będą wybitni twórcy teatralni. Alain Platel, główny bohater tegorocznego Dialogu, który we Wrocławiu pokaże dwa przedstawienia, szczególnie zainteresowany jest sposobami, w jakie konstytuuje się wspólnota, jakie energie i wartości wytwarza. W En avant, marche! opowiada historię odchodzenia starszego muzyka, zadając również pytanie o to, czy nadzieja trwania w czyjejś pamięci może uczynić śmierć mniej tragiczną. Z kolei w nicht schlafen pokazuje świat po katastrofie i radykalne, często oparte na pierwotnych instynktach próby odbudowywania wspólnoty.

Jan Klata we Wrogu ludu, zadając pytanie o to, co trzeba zrobić, aby stać się dzisiaj wrogiem publicznym, pokazuje, jak trudna jest walka o ideały w świecie zdominowanym przez koterie i interesy.

MDLSX, zainspirowany powieścią Jeffreya Eugenidesa spektakl włoskiego kolektywu MOTUS, z udziałem Silvi Calderoni, to ważny głos w dyskusji o konieczności zagwarantowania pełnej wolności do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. Jeden gest Wojtka Ziemilskiego to z kolei rozpisana na gesty i głosy opowieść o potrzebie empatii i fundamentalnej dla nas wszystkich potrzebie rozumienia innych i bycia przez nich rozumianym.

Marta Górnicka w Hymnie do miłości konfrontuje widzów z zagrożeniami, jakie niesie rosnąca fala ksenofobii i nacjonalizmu. I wreszcie Ivo van Hove w Kings of War, genialnej adaptacji Szekspirowskich kronik historycznych, obnaża mechanizmy rządzące współczesną polityką, prowokując nas do wzięcia większej odpowiedzialności za świat wokół nas.

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław
Od 14 do 21 października 2017 roku
Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury

Dodaj komentarz