• 2017-09-27

Niech Żyje Papier! Po raz pierwszy, po raz drugi… po raz czwarty!

Już po raz czwarty redakcja magazynu „Zwykłe Życie” organizuje wydarzenie skierowane do miłośników papieru. Czwarta edycja festiwalu Niech Żyje Papier! potrwa dwa dni – od 30 września do 1 października – w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Niech Żyje Papier! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niech Żyje Papier! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niech Żyje Papier! to nie tylko targi, na których pojawią się najbardziej kreatywni spośród producentów artykułów papierniczych i piśmienniczych, grafików czy wystawców branżowych. To również cały dzień przepełniony wydarzeniami towarzyszącymi: warsztatami, dyskusjami, rozmowami z ekspertami w tej dziedzinie.

Nasi wystawcy, wśród których znajdują się graficy, ilustratorzy, wydawnictwa, sklepy z artykułami papierniczymi czy rękodzielnicy, reprezentują bardzo różne podejście do papieru. Łączy ich jednak jedno – szacunek do tego niezwykle szlachetnego materiału – mówi Mateusz Bzówka.

Niech Żyje Papier! – plakat czwartej edycji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niech Żyje Papier! – plakat czwartej edycji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czwarta edycja festiwalu to szereg atrakcji. Podczas paneli dyskusyjnych, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak utrzymać się na rynku z niszowym magazynem aż 10 lat – o tym opowiedzą Marta Lipczyńska-Gil oraz Ewa Skibińska z kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms” – czy jak nie zginąć w kruczkach prawa autorskiego – tutaj pomoże Aleksandra Maciejewicz. Razem z Przemkiem Dębowskim z wydawnictwa Karakter zastanowią się, dlaczego większość książek wygląda tak, jak wygląda, zaś przyszłość reportażu naświetlą goście magazynu „Non/fiction”: Magdalena Budzińska, redaktor prowadząca wydawnictwo Czarne, Magdalena Kicińska, reportażystka, oraz Jakub Górnicki z platformy Outriders. Pojawi się również Honza Zamojski.

Dla kogo organizujemy to dwudniowe święto papieru? Dla osób, które kochają papier pod każdą postacią – prasy, książek, notesów, grafik, plakatów. Również dla tych, którzy na co dzień w duchu eko nie wahają się sięgać po nowe technologie. Poprzednie edycje Niech Żyje Papier! stworzyły silną kilkutysięczną grupę papierowych maniaków, którą chcemy kolejny raz powiększyć – mówi Marta Mach.

Miasto z papieru, Niech Żyje Papier! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto z papieru, Niech Żyje Papier! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Redaktorki „Magazynu Miasta”: Kasia Dorda, Martyna Obarska i Marta Żakowska przywołają do życia Miasto z papieru, opowiadając o tym, jak wykorzystuje się papier w projektowaniu urbanistycznym, zaś Elmira Skarłosz z firmy Escribo omówi historię papierów japońskich.

Niech Żyje Papier! kolejny raz prezentuje również bogatą ofertę bezpłatnych warsztatów. Podczas tej edycji po raz pierwszy uczestnicy spotkają się z Magdaleną Rukasz z „Dobrze się składa”, która pokaże, jak wykonać lampę origami, a dobrze znany już bywalcom festiwalu Grzegorz Jarzynowski ze studia „Tusz za rogiem” poprowadzi zajęcia z rysunku botanicznego. Nie braknie też warsztatów z Riso z Oficyną Peryferie, kaligraficznych czy ilustracji i kolażu – te ostatnie poprowadzi Hekla Studio.

Szczegółowy program można znaleźć na stronach organizatora.

Niech Żyje Papier!
Od 30 września do 1 października 2017 roku
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa

Dodaj komentarz