Ostatni Miron Białoszewski

Państwowy Instytut Wydawniczy przedstawia czternasty (i ostatni) tom Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego, pt. Świat można jeść w każdym miejscu.

Miron Białoszewski, „Świat może jeść w każdym miejscu” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Miron Białoszewski, „Świat może jeść w każdym miejscu” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Tom Świat można jeść w każdym miejscu to rozproszone i niepublikowane wiersze i kabarety (1975-1983). Zawiera blisko sześćset utworów, w znacznej części nigdy wcześniej nie udostępnionych czytelnikom. Niektóre z nich z nich zachowały się wyłącznie w postaci nagrań niepowtarzalnych recytacji autora. Można je pobrać za pomocą znajdującego się w książce kodu QR.

Prezentowane w książce, rozproszone wiersze i teksty kabaretowe poety, pochodzą z ostatniego okresu twórczości, zapoczątkowanego przeprowadzką na Saską Kępę i powrotem do pisania wierszy po kilkuletniej przerwie. Teksty, pisane równolegle z utworami drukowanymi w ostatnich książkach poetyckich, stanowią ich naturalne dopełnienie.

Wiele utworów to nieznane elementy cyklów, które weszły w skład późnych tomików Białoszewskiego. Odnajdujemy tu rozpoznawalne motywy i wątki: drobne codzienne epifanie, poetyckie zapisy doświadczeń związanych z przeprowadzką do bloku na Chamowie i obserwacją świata widzianego z nowego miejsca. Relacje z wizyt w dawnym mieszkaniu przy placu Dąbrowskiego i u matki w Garwolinie, opisy snów czy migawki z podróży do Egiptu, a także poetyckie groteski i skecze kabaretowe, w większości należące do cyklu Kabaret Kici Koci. Część wierszy stanowi poetyckie opracowanie wątków znanych dotąd jedynie z prozy dziennikowej poety. Na szczególną uwagę zasługuje zachowany jedynie w postaci nagrania „poemat-nowela” Wczasy w Oborach – najobszerniejszy niepublikowany tekst poetycki Białoszewskiego z tego okresu twórczości.

Teksty pochodzą z różnych źródeł – z archiwów prywatnych, Muzeum Literatury i Biblioteki Narodowej oraz z archiwum Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Miron Białoszewski, Świat można jeść w każdym miejscu
Premiera: wrzesień 2017 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz