• 2017-09-27

Łódź Design Festival od nowa!

3 października rozpocznie się 11. edycja Łódź Design Festival. Wystawy, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty będą skoncentrowane wokół tematyki współczesnego wzornictwa w kontekście projektowania na nowo. Festiwal potrwa do 8 października.

Łódź Design Festival – plakat 11. edycji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łódź Design Festival – plakat 11. edycji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łódź Design Festival to obecnie jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń związanych z projektowaniem. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „OD.NOWA”.

Nowość zdaje się najważniejszą cechą współczesności. Zakwestionowaliśmy wiele starych prawd i utartych sposobów myślenia. Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, najmłodsze pokolenia żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. (…) Na każdym niemal etapie naszego życia stykamy się z nowymi wyzwaniami. Jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć? Te pytania postanowiliśmy zadać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy tegoroczną edycję festiwalu – opowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Jenny B. Osuldsen z pracowni architektonicznej Snøhetta. Ta ceniona na świecie pracowania specjalizuje się w obszarze architektury bryłowej, architektury krajobrazu, architektury wnętrz oraz wzornictwa. Swoje pierwsze zlecenie – zaprojektowanie Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie – otrzymało w 1989 roku.

Na program festiwalu składa się blisko 30 wystaw. Jednym z najistotniejszych punktów festiwalu będzie premierowo prezentowana w Polsce ekspozycja New Old – projektowanie dla nas w przyszłości. Ideą, która przyświecała kuratorom – Helen Hamlyn i Jeremiemu Myersonowi – była chęć przemyślenia na nowo podejścia do projektowania z myślą o ludziach starszych. Drugim ważnym punktem tegorocznego Łódź Design Festival jest polska premiera wystawy Miejskie marzenia, której organizatorem jest Vitra Design Museum. Kuratorzy, Ronan i Erwan Bouroullec, przygotowali studium możliwych scenariuszy rozwoju miast, podkreślając potrzebę wprowadzania do naszego codziennego otoczenia natury: roślin, zwierząt, wody i ognia, zachęcając do refleksji nad relacjami, które zachodzą pomiędzy naturą i miastem, sugerując równocześnie nowe kierunki rozwoju przestrzeni miejskich.

Ponadto, podczas Łódź Design Festival można będzie obejrzeć m.in. Polish Design Island 2017, będący wynikiem współpracy 9 regionów Polski; podróżujący po Europie kontener prezentujący 27 polskich projektantów, wystawę The Best Polish Illustrators – 39 prac najlepszych współczesnych polskich ilustratorów – czy Mystery Things Museum – ekspozycję, która krążąc po świecie zostaje wzbogacana przez lokalne społeczności o kolejne niezwykłe – i często początkowo zagadkowe – obiekty.

Prezentacja wyników plebiscytu must have pozwoli gościom festiwalu przyjrzeć się najlepszym polskim wdrożeniom, a wystawa prezentująca finalistów 10. edycji Międzynarodowego Konkursu make me! to szansa na poznanie tematów, które inspirują najlepszych projektantów młodego pokolenia. Zwycięzca konkursu ogłoszony zostanie podczas gali otwarcia Łódź Design Festival, 3 października o godzinie 18.30.

Profesjonaliści będą mogli wziąć udział w panelach wykładowych oraz blokach tematycznych oscylujących wokół tematów architektury, nowej ekonomii, biznesu, przestrzeni miejskiej, badań rynku i trendów w projektowaniu. Do współpracy przy tworzeniu programu wydarzeń zostali zaproszeni eksperci reprezentujący takie marki jak: Ceramika Paradyż, IKEA, Rado, Interprint czy AkzoNobel.

Nie zabraknie też strefy dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych odbiorców czekają warsztaty z zakresu druku 3D, budowania robotów czy nawet programowania i kodowania oraz lekcje designu w formie spacerów z przewodnikiem po wybranych ekspozycjach. Przygotowana zostanie dla nich także wystawa Miasto i Las oraz interaktywny kalendarz przybliżający świat przyrody.

Łódź Design Festival
Od 3 do 8 października 2017 roku
ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Dodaj komentarz