• 2017-09-27

Antybohater tematem wiodącym Festiwalu Tofifest 2017

Wszyscy kochamy Don Vita Corleone z Ojca Chrzestnego Francisa Forda Coppoli, Travisa Bickle’a z filmu Taksówkarz Martina Scorsese, Leona z filmu Luca Bessona Leon. zawodowiec czy polskiego Adasia Miauczyńskiego z filmów Marka Koterskiego.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmowych bohaterów przywykło się dzielić na dobrych i złych, tymczasem światowa kinematografia obfituje w postaci uciekające tej prostej kategoryzacji – właśnie takie jak Travis Bickle czy Don Vito. To bohaterowie, których lubimy mimo tego, że ich działania bywają nie całkiem racjonalnie, moralnie wątpliwe, niejednoznaczne w odbiorze, odstające od norm etycznych i nieprzewidywalne.

Jednak w pewien hipnotyczny sposób to właśnie te postaci nas fascynują, to je lubimy oglądać, z nimi się identyfikujemy i im kibicujemy. To postaci, które znajdują się niejako „pomiędzy” światem dobra i zła – Antybohaterowie. Odkrywaniu postaci Antybohatera podczas 15. MFF Tofifest towarzyszyć będą zarówno pokazy filmowe, spotkania panelowe i niekończące się, pasjonujące rozmowy, próbujące zdefiniować to niepokorne zjawisko.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu
Od 21 do 29 października 2017

Dodaj komentarz