Seks, kłamstwa i kasety wideo

POMADA to queerowy festiwal kultury, który 29 września odbędzie się już po raz 7. w Warszawie. To niezależna inicjatywa, organizowana przez artystów, kuratorów, producentów i sympatyków nieheteronormatywnych labiryntów ludzkiego pożądania. To wystawa, performansy, koncerty, pokazy filmów i imprezy.

Festiwal POMADA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal POMADA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy istnieje, a jeśli tak, to czym jest, polskie, queerowe dziedzictwo? Kim są nasi queerowi przodkowie? Czy historia może nam pomóc w kreowaniu innej przyszłości? Na te pytania organizatorzy spróbują znaleźć odpowiedź w trakcie trzech intensywnych dni, na które złoży się szereg wydarzeń.

W piątek (29 września) o godzinie 20.00 nastąpi otwarcie wystawy Dziedzictwo, które odbędzie się w sali im. Czesława Miłosza na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Wystawa będzie miała formę wizualnego eseju, szkicu prezentującego alternatywną opowieść o polskim dziedzictwie artystycznym – tworzonym przez środowiska LGBTQ lub o nich/dla nich. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się między innymi: Natalia LL, Katarzyna Kozyra, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Liliana Piskorska, Olga Tokarczuk, Przemysław Branas, Karolina Breguła, Maciej Maciejowski czy Sędzia Główny.  Nie bez powodu zaprezentowane zostaną również prace Marii Konopnickiej, Piotra Własta i Jarosława Iwaszkiewicza. Temat wystawy Dziedzictwo powróci w sobotę (30 września) i niedzielę (1 października), kiedy to zaproszeni goście spróbują ożywiać archiwum zgromadzone na wystawie i przyglądać się jego performatywnemu potencjałowi. Jeszcze tej samej nocy organizatorzy zapraszają na imprezę, na której swoje siły połączą GANC POMADA! i Brutaż. Słowem – romans techno i disco na dwóch scenach w klubie Pogłos.

Festiwal POMADA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal POMADA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Późną, sobotnią nocą, w Domu Funkcjonalnym, wspólnie z zaproszonymi artystami organizatorzy przyjrzą się związkom sztuki i pornografii. Na dwóch piętrach budynku do zobaczenia będą prace Karola Radziszewskiego, Soni Milch, Michała Borczucha i Małgi Kubiak. Całemu wydarzeniu będzie patronował Krzysztof Jung i jego osobliwa kolekcja kaset wideo. Ostatniego dnia festiwalu, wraz z artystą wizualnym Carlosem Mottą, będziemy mogli się przenieść do Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, gdzie o godzinie 18.00, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowane zostaną dwa filmy artysty.

Festiwal POMADA
Od 29 września do 1 października
Warszawa

Dodaj komentarz