Pavla Malinová tworzy własny świat

Pavla Malinová jest jedną z najciekawszych czeskich artystek wizualnych młodego pokolenia. Jej pierwsza polska wystawa indywidualna Keyhole, labyrinth of the soul, to seria najnowszych obrazów artystki powstałych głównie w tym roku.

Pavla Malinová, „Spadająca modlitwa”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pavla Malinová, „Spadająca modlitwa”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy Pavli są kodowanymi wiadomościami. Charakteryzuje je bogata gra formalna połączona z doświadczeniem, które jest podstawą jej wyobraźni. Płynność kształtów, przegrupowanie i formowanie morfologii zaprzecza perspektywie czy racjonalnemu myśleniu. Wizualnie i treściowo jej twórczość opiera się na wpływach sztuki ezoterycznej (trash ezo) i ludowej (folkpunk), popkultury i dobrej znajomości języków malarskich, opartych na historii sztuki oraz jej powiązaniach. Miesza się tutaj świadome z nieświadomym, wiedza i doświadczenie z emocjami.

W jej obrazach znajdujemy symbole, ślady pamięci osobistej i zbiorowej, psychiki i kultury. Nazwy prac są często grą słów (wyczucie dla niej Malinová pokazała już jako autorka tekstów i wokalistka zespołu electropunkblackpopowego Like She podczas studiów na wydziale artystycznym w Ostrawie). Jej ekspresja jest czasami potężna, czasami delikatna i krucha. Wszystko to razem stwarza specyficzny język malarski, którym szyfruje swoje obrazy, wrażliwe reakcje na świat zewnętrzny i wewnętrzny.

Pavla Malinová, „Noszący kłódkę”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pavla Malinová, „Noszący kłódkę”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Adamec to połowa czeskiego apokaliptycznego duetu I Love 69 Popgejů. Podczas wernisażu wystawy Pavli Malinovej w Galerii Szara zagra materiał pochodzący głównie z jego solowej płyty Are You Human? Confirmed. Album ukazał się kilka miesięcy temu dzięki czesko-polskiej współpracy labelów Mik Musik, BDTA i Flesh & Brain. Elektroniczny przewodnik po zmianie, przestrzeni, pozaziemskich cywilizacjach i życiu – realnym i wirtualnym. Mało słów, więcej abstrakcji. Ładne melodie, ale także dźwięki z kosmosu i z Internetu.

Jakub Adamec przez kilka ostatnich lat mieszkał w Polsce, gdzie zajmował się projektami kulturalnymi, m.in. w Czeskim Centrum w Warszawie. Obecnie jest kuratorem programowym w galerii PLATO w Ostrawie. Współpracuje głównie z polskimi i czeskimi artystami. W swoich działaniach artystycznych porusza się na różnych polach sztuki.

Pavla Malinová. Keyhole, labyrinth of the soul
Kurator wystawy: Jakub Adamec
Od 29 września do 27 października 2017 roku
Wernisaż: 29 września 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Szara w Katowicach

Koncert Jakuba Adamca
29 września 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Szara w Katowicach

Dodaj komentarz