• 2017-09-26

Młoda czeska fotografia

Od 27 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można oglądać wystawę Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia, która powstała przy współudziale Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Fot. Barbora Prášilová (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Barbora Prášilová (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja jest próbą przedstawienia najnowszych trendów panujących wśród przedstawicieli młodego pokolenia czeskich fotografików. W celu doprecyzowania statusu młodego artysty przyjęto cezurę wieku nieprzekraczającą 40 lat. Fotograficy są absolwentami różnych ośrodków akademickich w Czechach. Część z nich ukończyła praską Akademię Sztuk Scenicznych, część Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie. Wśród uczestników wystawy są oczywiście również przedstawiciele Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Poszukiwanie tożsamości, refleksje na temat przemijania, osobiste przeżycia to tylko niektóre z kwestii zajmujących młodych, czeskich fotografików. Część prac tworzy zwarte opowieści posiadające własną narrację – tak jest w przypadku Petry i Robina Závodnych, którzy przedstawili w cyklu zdjęć historię swojego małżeństwa. W innych przypadkach relacja składa się z zarejestrowanych za pomocą aparatu fotograficznego, luźnych fragmentów rzeczywistości. Są też zdjęcia stanowiące niezwykłe, wizualne, pełne surrealizmu obrazy. Tak jest u Barbory Prášilowej.

Prace charakteryzuje więc ogromna różnorodność, stanowiąc swoistego rodzaju wielobarwną mozaikę. Elementem łączącym to wielowymiarowe postrzeganie świata przez Czechów jest człowiek, którego poznajemy w różnych obszarach jego prywatności.

Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia
Kuratorzy: Ondřej Durczak, Josef Moucha, Václav Podestát, Leszek Jodliński, Helena Kisielewska
Współpraca: Arkadiusz Gola
Koncepcja wystawy: Vladimír Birgus
Od 27 września do 31 października 2017 roku
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz