Literatura i muzyka, czyli Word Jazz Warsaw

Word Jazz Warsaw, czyli cykl łączący odczyty literatury z improwizacją muzyczną, rusza 28 września w księgarni MiTo z inicjatywy Bartosza Mindewicza. Wydarzenie jest inspirowane knajpianymi odczytami bitników z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Word Jazz Warsaw (źródło: materiały prasowe organizatora)

Word Jazz Warsaw (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bitnicy, jak Kerouac czy Ginsberg, czytali swoje teksty w zadymionych knajpach, przy jazzowym akompaniamencie. W 1957 roku Ken Nordine wydał pierwszy album z serii Word Jazz, album wypełniony świetnymi narracjami wplecionymi w klimatyczną muzykę. Słowo żyło, biło razem z sercami pisarzy i muzyków. Połączenie literatury, muzyki i pulsu miasta to stymulująco-inspirująca mieszanka wybuchowa.

Cykl Word Jazz Warsaw przypomni klimat tamtych wydarzeń sprzed ponad pół wieku, jednocześnie tworząc coś nowego i wyjątkowego. Jesienią zorganizowane zostaną trzy koncerty połączone z odczytami. Na każde z wydarzeń zaproszeni będą czołowi twórcy jazzu, muzyki elektronicznej bądź hip-hopu. W warszawskiej księgarni MiTo wspólnie z zaproszonymi narratorami będą improwizowali dźwiękiem i słowem. Dzięki współpracy z Oficyną Literacką Noir Sur Blanc i Wydawnictwem Literackim, narratorzy wezmą na warsztat między innymi teksty Henry’ego Millera, Szczepana Twardocha, Witolda Gombrowicza i Charlesa Bukowskiego.

Bilety nie są dostępne w sprzedaży. Każdy będzie mógł je wygrać – na fanpage projektu zostanie zorganizowana seria konkursów. W wydarzeniu stacjonarnie weźmie udział maksymalnie 40 osób. Każdy z odczytów zostanie profesjonalnie nagrany oraz będzie transmitowany na żywo w internecie.

Podczas pierwszego wydarzenia cyklu, 28 września, w księgarni MiTo zagra zespół jazzowy Pokusa, a narratorem zostanie Rafał Bryndal, który przeczyta fragmenty książek Charlesa Bukowskiego, Henry’ego Millera oraz własne teksty.

Word Jazz Warsaw
Start: 28 września 2017 roku, godz. 20.30
Księgarnia MiTo w Warszawie

Dodaj komentarz