• 2017-09-25

Mefisto na scenie politycznej

30 września w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Mefisto inspirowanego powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Błońska, a dramaturgią i adaptacją zajęła się Joanna Wichowska.

„Mefisto”, reż. Agnieszka Błońska (źródło: materiały prasowe teatru)

„Mefisto”, reż. Agnieszka Błońska (źródło: materiały prasowe teatru)

Premiera Mefista zrealizowana w Teatrze Powszechnym w 1983 roku wyrastała z doświadczenia stanu wojennego i postaw artystów wobec władz PRL-u. Mefisto w 2017 roku powstaje w teatrze obrzucanym racami przez narodowców, piętnowanym z kościelnych ambon i mównic sejmowych; w teatrze, przed którym staje policja żeby zapewnić bezpieczeństwo. W kraju, w którym decyzja o występie w mediach publicznych jest obciążona dylematami, jakie dotąd znaliśmy tylko z historii.

Polityka nigdy mnie nie obchodziła, wiec czemu teraz miałbym się nią interesować? Jedyną formą wolności jest dla mnie teatr. Jestem aktorem: chodzę do teatru, gram swoje role i wracam do domu. To wszystko – mówi Hendrik Höfgen, bohater książki Klausa Manna i filmu Istvána Szabó, na wieść o dojściu Hitlera do władzy.

Historia aktora-kameleona, gładko wchodzącego w alianse z każdą kolejną władzą, niepokojąco łatwo nabiera aktualności w innych czasach. Film Istvána Szabó z 1981 roku odbierany był jako głos w sprawie ówczesnych reżimów wschodniej Europy.

Bez paniki. Zachowajmy trzeźwy umysł… – komentuje Höfgen lęki przyjaciół opozycjonistów.

Czy wszyscy jesteśmy albo w każdej chwili możemy stać się Höfgenami? Gdzie kończy się kompromis, a zaczyna oportunizm? Czy wyznaczanie tej granicy nie służy utwierdzaniu się w poczuciu moralnej wyższości? A może jest próbą zachowania resztek przyzwoitości? Kto jest lub chce być Wallenrodem, a kto niezłomnym? I jakie trupy trzymają w szafie dzisiejsi samozwańczy nonkonformiści?

Realizatorzy:

Reżyseria: Agnieszka Błońska
Dramaturgia: Joanna Wichowska
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Natalia Mleczak
Reżyseria światła i projekcje: Artur Sienicki
Inspicjent: Kuba Olszak
Asystentka reżyserki: Emilia Korsak

Występują: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Maria Robaszkiewicz, Grzegorz Artman, Arkadiusz Brykalski, Mateusz Łasowski, Oskar Stoczyński.

Mefisto
Premiera: 30 września 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Scena Duża

Dodaj komentarz